• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protiv Karića podneta optužnica zbog Mobtela

Podignuta optužnica kojom se Bogoljub i Sreten Karić sa saradnicima terete da su za 60 miliona evra oštetili "Mobtel" od 1998. do 2005. Porodici Karić preti oduzimanje 85 stanova i vila i skoro 50 automobila.

Više tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Bogoljuba Karića i još 15 osumnjičenih. Kako je juče rečeno Tanjugu u tužilaštvu, pored Bogoljuba Karića optužnicom je obuhvaćen i njegov brat Sreten Karić, a obojica se još od 2006. godine nalaze u bekstvu i za njima je raspisana crvena Interpolova poternica.

Optuženi su za više krivičnih dela zloupotreba službenog položaja za koje je zaprećena kazna do 12 godina zatvora.



Braća Karić terete se da su sa saradnicima sa računa "Mobtela" prebacili više od 60 miliona evra na preduzeća "BK grupa" i privatne račune tako što su kontrolisali Upravni odbor "Mobtela".

Na teret im se stavlja i da su "uticali na sudsku vlast", a među optuženima nalazi i bivši sudija Trgovinskog suda u Beogradu Ivanka Knežević-Kozić.

Osim Karića i bivše sudije, optuženi su i Vitomir Parežanin, Bogoljub Lazić, Tatjana Rakas, Branislav Anđelić, Harpur Patrik Roja, Olga Žilović, Goran Milić, Goran Božić, Branko Krstonošić, Ljiljana Karić, Dušan Đorđević, Snežana Kostić i Kalaman Cinkler.

Optužnica je napisana na 60 strana i u njoj su nabrojane pojedinačne zloupotrebe svakog od optuženih u Karićevoj grupi, od kojih je većina bila zaposlena u "Mobtelu".

Podizanjem optužnice protiv Bogoljuba Karića i drugih osumnjičenih za zloupotrebu službenog položaja i štete koju su naneli kompaniji "Mobtel", država želi da iskaže rešenost da će se suprotstaviti svim oblicima kriminala kojima su oštećeni i svi građani Srbije, izjavio je danas portparol republičkog tužilaštva Tomo Zorić.

On je u izjavi Tanjugu istakao da "niko neće biti pošteđen u jasnoj i čvrstoj nameri Tužilaštva da se obračuna sa ovakvim vidovima kriminala".

Zorić je istakao da su Karić i saradnici "zaključivali pravne poslove isključivo sa preduzećima iz BK Grupacije koji su bili štetni za "Mobtel", a samim tim i za državu kako jednog od suvlasnika tog preduzeća".

"Prilikom zaključivanja ugovora optuženi se terete da nisu vodili računa da zaštite poslovne interes preduzeća "Mobtel" već da zloupotrebom službenog položaja na način kako je to opisano u optužnici, isključivanjem Upravnog odbora "Mobtela", ili donošenja odluka ili kontrolom njegovog rada pribave korist članovima porodice Karić", rekao je Zorić.

Prema njegovim rečima, ovakvim postupanjem sredstva iz "Mobtela" su "ispumpavana" zaključivanjem štetnih ugovora i pravnih poslova preduzeća a samim tim umanjena je i dobit preduzeća "u zaista velikom iznosu".

Posle letošnjih špekulacija da se Karići kriju u Rusiji, Ministarstvo spoljnih poslova te države zvanično je dopisom od 22. avgusta obavestilo srpsko Ministarstvo pravde da Bogoljub Karić, koji je predsednik Pokreta "Snaga Srbije" nije dobio politički azil u Rusiji.

Bogoljub Karić nije tražio ni politički azil, niti rusko državljanstvo, naveli su Rusi u zvaničnom dopisu.

Malović: Karići bi mogli da ostanu bez imovine

Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je da podizanje optužnice protiv Bogoljuba Karića jasno pokazuje da postoji nedvosmislena odlučnost državnih institucija da istraže i da, ukoliko ima elemenata krivične odgovornosti, kazne sve one koji su se bavili kriminalom.

"'Mobtel' su, kako piše u optužnici, Karić i njegovi saradnici odštetili za više od 60 miliona evra, a poznato je da je ta porodica raspolaže velikim bogatstvom. Ukoliko se u sudskom postupku utvrdi da Karićev kapital nije legalno stečen, na njega se može primeniti Zakon o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom", rekla je Malović beogradskim medijima.

Ona je navela da se finansijskom istragom može utvrditi da li je Karić imovinu u zemlji, kao i u inostranstvu, stekao na legalan način.

Ministarka pravde navela je da je beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije jedno od osnovnih načela postojanja aktuelne Vlade i da je sigurna da u tom pravcu neće biti posustajanja.

"Dosadašnjim rezultatima poslali smo jasnu poruku da niko ko se ogrešio o zakon ne može očekivati da će biti privilegovan, bez obzira na bogatstvo i status koji ima", rekla je Malović.

Porodici Karić preti oduzimanje 85 stanova i vila i skoro 50 automobila. To je spisak imovine za koju su istražni organi do sada utvrdili da se nalazi u njihovom vlasništvu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image