• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekonomska kriza u Srbiji je vrlo ozbiljna

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović izjavio je danas da javnost u Srbiji još ne shvata u kakvoj se situaciji nalazi domaća privreda, upozoravajući da se mora smanjiti potrošnja na svim nivoima.

Samo na taj način u 2012. i 2013. možmo uštedeti oko milijardu evra, da bi u 2014. mogli da imamo privredni oporavak i rast.

Petrović je ponovio da su neophodne uštede u javnim rashodima, kao što je zamrzavanje plata i penzija, smanjenje subvencija, uz neizostavno sprovođenje strukturnih reformi.

"Veličina problema je takva da traži ozbiljne mere", naglasio je Petrović, učestvujući u programu B92 i dodao da ga još niko od predstavnika parlamentarnih stranaka nije pozvao na razgovore tim povodom.

Odgovarajući na pitanje da li Srbija može da se zaduži za dodatnih 2,5 milijardi evra da bi rešila nagomilane probleme, Petrović je upozorio da se javni dug nalazi na uzlaznoj putanji, a ukoliko se ne postigne dogovor o nastavku aranžmana sa MMF-om, Srbija neće moći da se zaduži za tih dodatnih 2,5 milijardi evra ili će to morati da učini po mnogo nepovoljnijiom uslovima.

U odgovoru na pitanje da li treba insistirati na štednji ili se dodatno zaduživati da bi se investiralo u privredu i stimulisala potrošnja, Petrović je rekao da bi u slučaju stimulisanja potrošnje deficit budžeta, umesto planiranih 150 milijardi, dostigao najverovatnije 250 milijardi dinara do kraja ove godine, odnosno to bi bilo bez efekta na privredu.

"Stimulisanje potrošnje neće dovesti do rasta privrede u 2012. i 2013. godini", upozorio je Petrović.

Komenatrišići ocene analitičara da se uskoro očekuje rast cena osnovnih životnih namirnica u Srbiji za 10 odsto zbog pada kursa dinara, Petrović je rekao da cene neće moći "tako lako da divljaju", jer tražnja stagnira.

Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić rekao je da su sve parlametarne stranke "manje više upoznate sa ekonomskom situacijom u zemlji i to nije ništa novo" i podsetio da je na istovetne probleme srpske privrede ukazivao i MMF.

Najbolnije i najpotrebnije biće strukturne reforme koje će obezbediti rast produktivnosti i rast izvoza, da se promeni ambijent za privređivanje, rekao je Nikolić i ocenio da i te mere, ukoliko ih sprovede nova vlada, "neće biti dovoljne".

Srbija je u regionu na vrhu po visini javnog duga koji je permašio 50 odsto BDP-a i to nije dobro, jer se ne možemo ravnati sa razvijenim zemljama EU, koje imaju i javni dug preko 60 i iznad 80 odsto BDP-a, već sa zemljama u razvoju, predočio je Nikolić.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image