Milanović je izdržao desetogodišnju kaznu zatvora zbog odgovornosti za pogibiju 16 radnika RTS u NATO bombardovanju 23. aprila 1999. godine. U presudi se navodi da nije preduzeo mere da se zaposleni te noći zaštite i evakuišu.

Nekadašnji direktor RTS je jedan od retkih osuđenika koji je svoju zatvorsku kaznu odslužio u celosti, iako je na početku umesto da se javi u zatvor po pravosnažnosti presude, pokušao da se skloni u Crnoj Gori, gde je uhapšen. Neko vreme u zatvoru je imao privilegije i dospeo je u otvoreni tretman, ali su mu one brzo ukinute nakon reakcije porodica žrtava tragedije.

Protiv Milanovića se vodi još jedan sudski proces, koji je u završnoj fazi i u kome se presuda očekuje vrlo brzo. U tom procesu tereti se za nezakonitu dodelu stanova takozvanim „deficitarnim kadrovima“ RTS krajem devedesetih. Na sledeće ročište u tom suđenju zakazanom za 17. septembar

Milanović je negirao navode optužnice i, između ostalog, u svojoj odbrani naveo da je postupak protiv njega politički montiran i da se ne oseća kao osuđenik, već „kao ratni zarobljenik NATO pakta i njihovih saradnika u Srbiji“.

Osim Dragoljuba Milanovića, za tragediju u RTS-u niko više nije procesuiran. Žanka Stojanović, majka poginulog radnika RTS-a, tražila je od tužilaštva da budu procesuirani svi odgovorni, kao i nekadašnji Vrhovni savet odbrane, odnosno svi koji su bili upućeni u to da je državna televizija meta NATO.

Portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić rekao je nedavno Tanjugu da tužilaštvo postupa u tom predmetu i da nema bojazni da će taj predmet zastareti.

Prema Zorićevim rečima, Ministarstvo odbrane je po nalogu tužilaštva dostavilo svu traženu dokumentaciju koja se odnosi na taj događaj i tužilaštvo radi na tom predmetu.

Milanović će u Palatu pravde "doći sa slobode", a kako je sudija Vera Vukotić najavila na prethodnom suđenju, u septembru će biti saslušani veštak i dva svedoka i zakazane završne reči, posle čega će uslediti prvostepena presuda.

(MONDO/Tanjug/Foto: Ilustracija, Guliver/Getty Images)