• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako gajiti voće za izvoz "u 100 lekcija"

Ministarstvo poljoprivrede Srbije predstavilo je pet novih priručnika o sadnji, berbi i transportu sorti svežeg voća pogodnog za izvoz.

Ministarstvo poljoprivrede Srbije predstavilo je pet novih priručnika o sadnji, berbi i transportu sorti svežeg voća pogodnog za izvoz.

"Te brošure bi trebalo da proizvodjačima voća iz Srbije omoguće da proizvedu što kvalitetnije voće koje će po višim cenama plasirati na inostrano tržište", rekao je na konferenciji za novinare državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Danilo Golubović.

Pet novih brošura su Priručnik za proizvodnju malina za svežu upotrebu, Priručnik za proizvodnju kupine, Bilnji regulatori rasta, Predvidjanje optimalnog vremena berbe jabuka, Sorte trešnje, rekao je on.

Golubović je rekao da će svaki priručnik biti odštampan u po 5.000 primeraka i u početku biti distribuiran poljoprivrednim fakultetima, institutima i poljoprivrednim stanicama u voćarskim krajevima Srbije, kao i na domaćim i medjunarodnim sajmovima prehrane.

Ukoliko interesovanje bude veliko, kakao je naveo, postoji mogućnost i doštampavanja priručnika.

On je dodao da će narednih dana biti objavljeni i priručnici za proizvodnju crvene i crne ribizle, borovnice i jagode za svežu potrošnju, kao i priručnik o breskvi.

Golubović je naveo da u Srbiji pod zasadima voća nalazi oko 239.000 hektara, što je 4,6 odsto ukupnog poljoprivrednog zemljišta, odnosno, oko 5,6 ukupne obradive površine.

Prema njegovim rečima, najveći deo voća u Srbiji se preradi i tako izvozi, ali to više nije najisplativiji vid plasmana, zato što je daleko traženije i skuplje sveže voće, koje ima manje troškove obrade.

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, iz Srbije je prošle godine bilo izvezeno svežeg voća u iznosu od 26,6 miliona dolara, što je više nego 2005. godine kada je izvoz bio 19,7 miliona dolara.

Istovremeno, deficit pri izvozu svežeg voća bio je 67 miliona dolara, zbog velikog uvoza banana i drugog južnog voća.

Predstavnik projekta za razvoj preduzetništva (SEDP) koji finasira Americka agencija za medjunarodni razvoj (USAID), uz čiju pomoć su objavljeni priručnici Rimer Lejn, rekao je da su brošure prilagodjene klimatskim uslovima i zemljištu u Srbiji.

Priručnici će ponuditi poljoprivrednicima mogućnost da se upoznaju sa proizvodnjom sorti voća koje imaju veću potražnju na tržištu, rekao je Lejn.

On je najavio da će uskoro biti objavljena i radna sveska za finansijsko planiranje koju će poljoprivrednici moći da koriste kakao bi utvrdili potencijalnu profitabilnost pre nego što započnu proizvodnju.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image