Specijalni sud u Beogradu osudio je danas 16 optuženih u procesu "stečajna mafija" na ukupno 57 godina zatvora, dok je 18 oslobođeno optužnice.

Prvooptuženom, bivšem predsedniku Trgovinskog suda u Beogradu Goranu Kljajeviću, određena je kazna od 6,5 godina zatvora i zabrana bavljenja sudijskom dužnosti narednih pet godina.

Sudija Dušan Vojnović rekao je da je Kljajević osuđen za zloupotrebu službenog položaja i kršenja zakona od strane sudije i da mora da vrati 5.080 evra i 113.000 dinara koje je protivpravno stekao.

Na najvišu kaznu osuđen je bivši direktor Kreditno eksportne banke Sekula Pjevčević, kome je presuđeno devet godina zatvora i novčana kazna od 800.000 dinara i ima obavezu da vrati protivpravno stečeni novac u iznosu od šest miliona dinara.

Bivši direktor "C marketa" Slobodan Radulović, koji je u bekstvu, osuđen je na pet godina zatvora i novčanu kaznu od 800.000 dinara, a u obavezi je da vrati dva miliona evra koje je protivpravno stekao.

Bivši stečajni upravnik predzeća "Rad" Miljko Živojinović, koji je takođe u bekstvu, osuđen je na pet godina zatvora, a u obavezi je da tom preduzeću vrati protivpravno prisvojenih 142.228 evra.

Živojinovću je izrečena zabrana da u narednih pet godina obavlja funkciju stečajnog upravnika.

Sudija Delinka Djurđević je osuđena na četiri godine i meru zabrane na pet godina bavljenja sudijske funkcije, dok je vlasnik preduzeća "Freš milk" iz Ečke Anđelko Bitović osuđen na 4,5 godina zatvora za poresku utaju i novčanu kaznu od 800.000 dinara.

Advokat Nemanja Jolović, koji je optužen za kršenje zakona od strane sudije u pomaganju, osuđen je na 2,5 godina zatvora i meru zabrane bavljenja advokaturom od tri godine.

Nekadašnja direktorka "Poštanske štedionice" Jelica Živković osuđena je na tri godine zatvora, novčanu kaznu od 800.000 dinara i zabranu upravljanja državnom imovinom u narednih pet godina.

Svi osuđeni će novčane kazne morati da plate u roku od 30 dana od pravosnažnosti presude, a u kaznu zatvora biće im uračunato vreme provedeno u pritvoru.

Među oslobođenima su Grujica Davidović, Djorđo Antelj i vlasnik "Eko produkta" Milinko Brašnjević.
Na presudu i optuženi i tužilaštvo moći će da se žale Apelacinom sudu u Beogradu.

Optužnica protiv okrivljenih podignuta je u oktobru 2006, šest meseci nakon hapšenja osumnjičenih, a suđenje je počelo u januaru 2007.

Kljajević je bio u pritvoru od 15. aprila 2006. godine i do 30. jula 2008.

Protiv Kljajevića je sredinom aprila Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo istragu povodom sumnji da je učestvovao u zloupotrebama oko privatizacije "Sartida". Istraga se vodi u tom slučaju i protiv Nemanje Kolesara i Branislava Ignjatovića već je u toku istraga u tom predmetu.

Tužilaštvo za organizovani kriminal će uložiti žalbu na deo presude kojom su pojedini optuženi oslobođeni krivice, izjavio je danas tužilac Miljko Radisaljević.

"Kratki razlozi koje je izneo prvostepeni sud prilikom objavljivanja presude, ne omogućavaju da se Tužilaštvo u ovom trenutku izjasni o razlozima i osnovama najavljene žalbe", rekao je tužilac u saopštenju.

Kako je naveo, pošto dobije presudu, posebno će analizirati njene delove i razloge kojima se sud rukovodio kada je optužbe oslobodio okrivljene zbog izmena Krivičnog zakonika, kao i delove u kojima su u istom krivičnom delu pojedini okrivljeni osuđeni, a pojedini oslobođeni s obzirom na međusobnu povezanost njihovih radnji prilikom izvršenja krivičnog dela.

Pjevčević je danas, nakon izricanja presude, poručio je da je miran, da je takvu odluku i očekivao, ali da će se na nju žaliti i sudu Strazburu.

"Danas je doneta presuda koja nije doneta na bazi zakona, koja nije doneta u ime naroda. To je prepisana optužnica. U sve četiri tačke optužnice, gde sam osuđen su vraćeni krediti, imamo nalaz veštaka i materijalne dokaze i spise", rekao je novinarima Pjevčević.

On je kazao da je ovom presudom očigledno da je sud hteo da pravda pritvor i da ima odluku Ustavnog suda da su optuženi bili nezakonito pritvoreni dve i po godine.

"Tužilac kaže kriv sam za podstrekavanje, a ne opisuje kako, ni gde, ni na koji način, ali ni u kom vremenu. Dakle, nema atribute koje bi moralo da ima član 34 podstrekavanje. Dao mi je pet godina za navodno nevraćeni kredit, a on je vraćen i sudija priznaje da je vraćen ali kaže opet - osuđuje se pet godina. Ne znam razlog i obrazloženje nema, kao ni oštećenog", objasnio je Pjevčević.

Prema njegovim rečima, ni u trećoj tački optužnice nema oštećenog.

"Ni u četvrtoj tački nema podstrekivanja, nema štete, od čuvenih 50 miliona evra koje su konstruisali Mlađan Dinkić i Vojislav Koštunica u to vreme nema ništa...Istopilo se 50 miliona evra... Dakle, nepoštuju zakon, odnosno nepoštuju materijalne dokaze istine", poručio je Pjevčević.

On, kako je dodao, veruje u Apelacioni, Kasacioni, Ustavni, ali u sud u Strazburu da ova presuda ne može da opštane.

(MONDO, agencije, foto: Tanjug, Sava Radovanović)