• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako sve SAD "lome" Evropu u vezi sa GMO

SAD su sprovele agresivnu i široku kampanju lobiranja i pritiskanja u cilju slamanja otpora protiv američke genetski modifikovane hrane (GMO) u Evropi.

Ovakva tiha i umnogome "prljava" kampanja vlasti u Vašingtonu, otkrivena je pažjivim analiziranjem više od 900 američkih diplomatskih depeša, koje je svojevremeno objavio WikiLeaks.

Američki zakonodavci lobirali su u inostranstvu da bi promovisali GMO useve kao što je soja, pokazala je analiza zvanične prepiske Vašingtona, prenosi britanski "Gardijan".

Grupa Fud end voter voč (FWW) iz Vašingtona analizirala je oko 900 diplomatskih dokumenata koje je pre dve godine objavio WikiLeaks i otkrila pažljivo smišljenu kampanju za slamanje otpora prema GMO u Evropi i drugim zemljama i promovisanje velikih američkih kompanija iz poljoprivrednog sektora, piše list.

Dokumenti pokazuju da su u Evropi i drugim delovima sveta sprovedene razne strategije, organizovani seminari o novim biotehnologijama i konferencije za štampu sa ciljem da se naučnici, mediji, poljoprivrednici, zvaničnici i uopšte veliki igraci u toj grani privrede, ubede da su genetski modifikovani proizvodi bezbedni i korisni.

Izveštaj FWW nudi dalji uvid u moć poljoprivredne i biotehnološke industrije u SAD, nakon što je američki Vrhovni sud stao na stranu kompanije Monsanto u naporima te firme da nametne svoje genetski modifikovano seme soje.

Sud je presudio da jedan poljoprivrednik iz Indijane mora direktno od Monsanta da kupuje seme svaki put kada planira novi zasad soje.

Potezi Stejt departmenta zadiru i na pravni teren, navodi FWW, dodajući da su se zvaničnici SAD u inostranstvu protivili jasnom obeležavanju i zabrani uvoza GMO proizvoda.

U izveštaju grupacije se navodi da se u depešama u oko sedam odsto slučajeva imenuju pojedinačne kompanije, a u šest odsto upravo Monsanto.

Takva "korporativna diplomatija" dva puta je učestalija u odnosu na diplomatske napore za pomoć u hrani u svetu, navodi FWW.

Izvršna direktorka FWW Venona Hauter kaže da je uznemirujuće što je američka vlada uložila toliko truda u promovisanje GMO industrije.

"Posebno me brine što toliko depeša ima veze sa izmenom zakona i propisa u brojnim zemljama. Umesto da se usredsrede na bezbednost i promovisanje demokratije, oni se fokusiraju na pritiskanje stranih vlada", navela je Hauter.

(Tanjug, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Plavusica

Kreteni! Znak uzvika! PEACE!

Dr.

Ljudi, da znate samo kako je Indija pukla sa poljoprivredom jer je đubriva i prejaka useve sa američkom hemijskom. Sad imaju zatrovanu zemlju i moraju da uvoze žitarice.

Tesla

Ozbiljno planiram da se upustim u politiku i da pokazem u inat da mozemo da zivimo bez banaka bez amarickog i nemackog faktora, zasto im se priklanjamo? sami stavljamo glavu na panj

special image