Saudijska profesorka i aktivistkinja Aziza Jusef rekla je da je grupa iza koje stoji primila 13 video snimaka i 50 telefonskih poruka od žena koje su ili pokazale ili tvrdile da su danas vozile. Ona je dodala da njena grupa nema načina da proveri verodostojnost tih poruka.

Ukoliko su saopštene cifre tačne, onda bi ovogodišnja kampanja bila najuspešnija u dosadašnjim naporima saudijskih žena koje se bore za pravo da voze automobil.

Jusef je navela da nisu dobili nikakve izveštaje o eventualnim hapšenjima ili saobraćajnom kažnjavanju žena.

Jedan neimenovani bezbednosni zvaničnik rekao je da vlasti danas nisu ni uhapsile ni kaznile ijednog ženskog vozača.

No, ipak, prema rečima Jusef, ona i još četiri aktivistkinje primile su prošle nedelje nekoliko telefonskih poziva od visokog zvaničnika bliskog ministru unutrašnjih poslova, princu Muhamedu bin Najefu, u kojima ih je upozorio da ne voze danas, za kada je bila najavljena protestna vožnja žena.

Saudijski zvaničnici juče su zapretili da bi mogli da budu uhapšeni svi koji budu pružali čak i internet podršku ženama vozačima.

Iako u Saudijskoj Arabiji ne postoji nikakav poseban zakon koji ženama zabranjuje da voze, one ne mogu da u zemlji steknu vozačke dozvole.

Prvi veliki protest zbog zabrane ženama da voze bio je u Saudijskoj Arabiji 1990, kada je 50 žena selo za volane svojih automobila.

One su tada uhapšene i provele su jedan dan u zatvoru, pasoši su im oduzeti i izgubile su zaposlenje.

U junu 2011. oko 40 žena je takođe vozilo u nekoliko gradova, u znak protesta zbog hapšenja žene koja je uhapšena pošto je na internet postavila video na kome se vidi kako ona vozi.

Poslednjih godina, međutim, Saudijska Arabije je usvojila neke reforme, uključujući i dozvolu ženama da sede u nacionalnom savetodavnom veću, kao i pravo da glasaju i kandiduju se za lokalne izbore 2015.