Predlogom platforme predviđeno je da Vojvodina u skladu sa Ustavom i zakonom treba preko svojih organa da ubira sve vrste poreza i drugih javnih dažbina na svojoj teritoriji, uz učešće i u posrednim porezima, kao što su PDV i akcize.

Za taj dokument glasalo je 63 poslanika, protiv se izjasnilo njih 20, uzdržanih nije bilo, a dvoje, od prisutnih 85, nije glasalo.

U platformi, koju je predložila grupa poslanika vladajuće vojvođanske koalicije (DS-LSV-SVM), traži se, između ostalog, da neposredni porezi koji se ubiraju u Vojvodini ostaju u pokrajini kao i da porez na dodatu vrednost - PDV i akcize Pokrajina ubira do zagarantovanog iznosa od najmanje sedam odsto republičkog budžeta, dok bi ostatak bili prihodi Republike.

Te prihode prikupljala bi posebna pokrajinska poreska administracija, navodi se u platformi i ističe neophodnost da se finansiranje AP Vojvodine "što pre, sistemski, celovito i konzistentno uredi posebnim zakonom".

U dužoj i na momente polemičnoj raspravi, predstavnici vladajuće koalicije u Pokrajini isticali su da je ta platforma polazna i dobra osnova za razgovore sa predstavnicima Republike u mešovitoj komisiji koja bi trebalo da izradi nacrt zakona o finansiranju Vojvodine dok su, s druge strane, opozicioni poslanici ocenili taj dokument kao protivustavan i protivzakonit akt, kojim se ugrožava jedinstven poreski sistem republike.

Predsednik pokrajinske Vlade Bojan Pajtić izjavio je da je platforma put ka prevazilaženju tenzija koje nastaju prilikom donošenja budžeta i objasnio da je Pokrajina predložila tu platformu, a ne predlog zakona o finansiranju, kako ne bi bilo protumačeno da "dovodimo Vladu i Skupštinu Srbije pred svršen čin".

Istakao je da Srbija, ukoliko želi da bude "ozbiljna država i da postane deo EU", mora da poštuje svoj Ustav i zakone i da zakonom utvrdi finansiranje Vojvodine, jer je to i obaveza naše zemlju u procesu pridruživanja EU.

Predsednik pokrajinske Vlade je istakao da zbog toga što se ne poštuje ustavna odredba o tome da Pokrajini pripada sedam odsto republičkog budžeta, "Vojvodina je ove godine ostala uskraćena za 33 milijarde dinara".

Šef poslaničke grupe koju predvodi SNS Predrag Matejin smatra da je platforma za donošenje zakona o finansiranju pokrajine antiustavna i protivzakonita, jer se njome, kako je rekao, predviđa cepanje poreskog sistema Srbije.

U našem Ustavu i zakonima "ne postoji mogućnost cepanja poreskog sistema Srbije, tako da pokrajina dobije svoju poresku administraciju", rekao je Matejin i dodao da bi posebna pokrajinska poreska uprava bila korak ka finansijskom osamostaljivanju Vojvodine.

Naprednjaci, kao i predstavnici poslaničke grupe koju predvodi SPS, istakli su da se zalažu za donošenje zakona o finansiranju Pokrajine, jer je to i ustavna obaveza, ali da to bude u skladu sa Ustavom i odgovarajućim zakonima a ne ovom platformom.

Poslanici SRS-a, koji takođe smatraju da bi trebalo doneti taj zakon, na ustavan i zakonit način, a ne ovakvom platformom koja znači "uzurpiranje nadležnosti Republike" i nije ništa drugo nego "politički pamflet", dok su poslanici DSS-a istakli da je to još jedan protivustavan akt sadašnje pokrajinske vlasti, koja "uporno gura pokrajinu u neustavnost".