• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sumrak nekrunisane princeze Uzbeka

Izvor Tanjug

Glamurozna Gulnara Karimova (41) kćerku diktatora Uzbekistana Islama (75) koja je koristila očevu moć za posao, zabavu i politiku, posle dve decenije više nije nedodirljiva.

Njen javni sukob sa načelnikom resora državne bezbednosti Rustamom Inojatovim kulminirao je prošle nedelje posle gašenja njene četiri televizijske i tri radio stanice, pa je Gulnara na Twitteru optužila neprijatelje da su pokušali da je "otruju teškim metalima", piše Bi-Bi-Si.

"Bogu hvala nisu me oborili. Još se oporavljam", napisala je ona ocenjujući da se Inojatov "plaši njene popularnosti u narodu, što znači da ima svoje ambicije i planove".

Njene ambicije mogle bi da se odnose na zauzimanje predsedničke funkcije na kojoj je njen otac neprikosnoven od raspada ŠSR i osamostaljenja Uzbekistana, što je duže od dve decenije.

Za to vreme Gulnara je bila modni dizajner, pop starleta, diplomata u UN i oligarh, a britanski mediji su je svojevremeno opisali kao Donatelu Versaće, Šeril Kol i Ivanu Tramp u jednom.

U svojim estradnim i umetničkim poduhvatima sarađivala je sa Žerarom Deparđeom, Hoseom Karerasom, Stingom i Hulijom Iglesijasom, a u pevačkoj karijeri nastupala je kao Guguša, što je nadimak koji joj je nadenuo otac.

Ona je svojevremeno zabranila radio stanicama da emituju Stingove pesme, posle njegove izjave da je Islam Karimov diktator.

Popularni pevač dao je izjavu kada se našao pod pritiskom britanske javnosti zbog prethodnog nastupa u Taškentu 2009. godine, za koji mu je Karimova navodno platila dva miliona evra.

Ali je njena zvezda letos počela da tamni kada je bila prinuđena da napusti položaj ambasadorke Uzbekistana pri UN u Ženevi pod pritiskom evropskih agencija za borbu protiv korupcije, navodi britanska mreža.

Karimova je odbila da komentariše optužbe za korupciju, kao što je više puta ignorisala zahteve o istrazi kršenja ljudskih prava u Uzbekistanu.

Međutim, hapšenje njenog rođaka krajem oktobra zbog optužbi za korupciju u njenoj fondaciji, navelo je zapadne analitičare da zaključe da su poslovni interesi i ambicije Karimove postali preveliki i narušavaju interese drugih moćnih igrača.

Pitanje ko će naslediti njenog oca kada za to bude došao dan, do nedavno se nije postavljalo, jer je Gulnara bila "već viđena" kao buduća predsednica države, ali tokom ove godine puno toga se promenilo.

Ako je neko dovoljno moćan da je osujeti u nameri da pruzme vlast u zemlji, onda je to svakako državna bezbednost i njen prvi čovek, za kojeg se sumnja da je počeo da plasira u javnost inkriminišuće detalje iz doskorašnjih strogo čuvanih tajni predsednikove ćerke.

Prema navodima Karimove, načelnik državne bezbednosti poručio joj je da će je "ostaviti na miru ako se pritaji" i odustane od predsedničke kandidature, dok je, u suprotnom, zapretio čak i fizičkom siliom.

Njoj je sve teže da se odbrani od optužbi, a i sve je manje onih koji bi stali u odbranu njenih prava, pogotovu imajući u vidu njen stav prema nevladinom sektoru za koji je 7. novembra napisala na Twitteru da "može da radi u zemlji ako je tih i pitom".

Analitičari upućeni u stanje uzbekistanske politike smatraju da je predsednik Karimov i dalje jači od bilo kojeg pojedinca u političkom sistemu, ali nije jači od samog sistema i nije nužno u stanju da zaštiti svoju ćerku ukoliko se ona previše osili.

Karimova je nedavno, takođe na Twitteru, demantovala da ima predsedničke ambicije.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image