Američkom novinaru Polu Salopeku tokom proteklih 12 meseci dešavalo se da danima ne vidi nikakav trag moderne civilizacije.

Prvu etapu Salopekove pustolovine obeležile su prirodne lepote i teškoće. Tokom druge će zaobići ratom zahvaćenu Siriju, ali će proći kroz Irak i Avganistan.

Nakon 2.100 kilometara, Salopek je za sobom ostavio pet jezičkih područja (afarsko, amharijsko, arapsko, francusko i somalijsko), ispisao 40 beležnica i oprostio se od svoje četiri kamile koje su mu sve vreme pravile društvo.

Svoje putešestvije ovaj dvostruki dobitnik Pulicerove nagrade je započeo u Rasadnoj dolini, u Etiopiji, odakle je, u ritmu od 50-ak kilometara dnevno, pešačio istočno prema Džibutiju. Tu se ukrcao na brod koji ga je odveo preko Crvenog mora do Saudijske Arabije.

U većem delu Afrike, zapisao je u svojim beležnicama 51-godišnji novinar, ljudi i dalje putuju peške.

"Afrički deo puta bio je poseban zbog istorijskih ođeka. Pešačenje kroz istorijske pastoralne kulture poput afarske i kroz predele koje je samo ljudsko stopalo oblikovalo bio je izuzetan doživljaj", kazao je Salopek u telefonskom razgovoru sa novinarom agencije AP, dodavši da je napuštajući crni kontinent shvatio koliko je ostatak sveta zavisan od automobila.

Salopeka će putovanje dalje odvesti na Bliski istok, a zatim kroz Aziju, preko Aljaske do Sjedinjenih Američki Država, Centralne i Južne Amerike. Njegova poslednja stanica biće Čile.

Putovanje, nazvano "Izvan raja" (Out of Eden), sponzorišu časopis Nacionalna Geografija, fondacija Najt i Pulicerov centar za krizno novinarstvo.

Salopek, koji je u dva navrata osvajao Pulicerovu nagradu,  planira da napiše jedan veliki članak godišnje. Prvi će biti objavljen u decembarskom broju Nacionalne Geografije.

U Saudijskoj Arabiji, gde je sa iznenađenjem konstatovao da 83 odsto stanivništva živi u gradovima, što je daleko veći procenat nego u SAD-u, američki novinar je doživeo neke "nadrealne scene" poput one kada je prošao pored restorana u kojoj su Saudijci jeli picu i zurili kroz izlog u njega, mršavog, prašnjavog Amerikanca na kamili.

O Saudijskoj Arabiji se prošlog oktobra puno pisalo u svetskoj štampi povodom zabrane ženama da voze automobile. Salopek, međutim, kaže da je sreo puno žena vozača u toj zemlji.

"Samo su bile na mestima gde nema novinara i reportera", objasnio je on.

Salopek, kog su saudijske vlasti često nadzirale tokom puta, veruje da je prvi strani novinar koji je proputovao Saudijskom Arabijom još od 1918.

On kaže da mu osim porodice gotovo ništa ne nedostaje iz zapadnog sveta. Možda samo više informacija, budući da mu je pristup internetu ograničen.

Tokom puta je retko bio bolestan. Jedino su ga mučili plikovi od hodanja.

"Ovo je bilo veoma zabavno i interesantno i ne verujem da će mi dosaditi. Naprotiv, ući peške u novu zemlju sa torbom na ramenu punom beležnica je nešto zaista fascinantno", zaključio je Salopek.