Visoka predstavnica EU je istakla da je "veoma impresivan spisak dostignuća otkako je postignut aprilski sporazum" Beograda i Prištine.
Ešton će sutra izvestiti sutra šefove diplomatija EU da je Srbija ispunila sve uslove da otvori pregovore o pridruživanju i pozvala ih da počnu pregovore, saznaje Tanjug iz ekskluzivnog uvida u tekst izveštaja.
"Kao što sam već učinila prošlog juna, i kao što ovaj izveštaj pokazuje, danas vas pozivam da priznate da su ispunjene sve bitne tačke aprilskog (Briselskog) sporazuma", piše u govoru koji je Ešton pripremila za sutrašnji sastanak Saveta za opšte poslove u Brselu.
"Ako se slažete s ovom konstatacijom, nadam se da ćete se složiti da prvom međuvladinom konferencijom zvanično otvorite pregovore sa Srbijom najkasnije u januaru 2014", poručuje Ešton.
U pet stranica dugačkom dokumentu u kome se opisuje napredak u primeni Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine Ešton do detalja opisuje sve što je dosada postignuto u nizu oblasti, počevši od održavanja lokalnih izbora do policije i funkcionisanja Integrisanih prelaza na administrativnoj liniji (IBM).
Kada je reč o pravosuđu, u vezi sa kojim predsednik vlade Srbije prošlog petka nije uspeo da se dogovori sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, Ešton kaže da je "ima još posla oko suda u području Mitrovice i ustanoviti tačan broj pravosudnih kadrova u tom sudu".
"Na Kosovu će postojati jedan Vrhovni i Apelacioni sud, a u Mitrovici jedan Osnovni sud i osnovni tužilac, čime će pravosudni kadrovi kosovskih Srba prvi put biti integrisani u kosovsko pravosuđe za sva vremena", piše u dokumentu.
"Iz gore navedenog je jasno da je Srbija ispunila sve ključne obaveze, pogotovo time što je prihvatila jedan Osnovni sud i jednog osnovnog tužioca za područje Mitrovice", kaže visoka predstavnica.
"Da li sve ovo znači da je posao gotov, a slučaj zatvoren? Naravno da ne", poručiće sutra Ešton ministrima, uz konstataciju da se normalizacija ne dešava preko noći i da je potrebno vreme da se ceo aprilski sporazum "svari".
Nastaviću da sa obema stranama radim na daljem razvoju ovog procesa, kaže se na kraju pripremljenog govora.
Šefovi diplomatija zemalja članica EU preciziraće sutra datum prve međuvladine konferencije EU-Srbija i usvojiti okvir za pregovore opridruživanju.
Ministri će danas prvog dana zasedanja u okviru Saveta za spoljne poslove saslušati kratak izveštaj visoke prestavnice za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton o radu Euleksa, a zatim će se posvetiti kriznim žarištima na Bliskom Istoku i Africi i razgovarati o situaciji u Ukrajini.
Ešton će u utorak, na početku sastanka Saveta za opšte poslove, podneti ministrima detaljan izveštaj o napretku procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine i predložiti im usvajanje pregovaračkog okvira.
Savet EU odlučio je u junu da međuvladinu konferenciju treba početi najkasnije u januaru sledeće godine.
Šef tima Srbije za pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji Tanja Miščević očekuje da visoka predstavnica EU Ketrin Ešton podnese Savetu ministara EU izveštaj pun pozitivnih ocena i dodaje da je Srbija spremna za početak pregovora u decembru.
"Ja sam lično bila spremna da se prva međuvladina konferencija održi već 20. decembra, ali se neću ljutiti i ako ona bude održana 21. januara", rekla je Miščević.
Odluku Ministarskog saveta koja će biti zvanično saopštena u utorak treba da potvrde i šefovi država i vlada zemalja članica, koji će se na završnom samitu u Briselu okupiti 19 i 20. decembra.
Ćirilica, jezik i suverenitet nisu tema sa EU
Tanja Miščević izjavila je danas da se o ćirilici, jeziku i suverenitetu naše zemlje ne pregovara u tom procesu, jer su to specifičnosti koje Srbiju čine delom Evrope.
"Ćirilica, jezik i suverenitet nisu predmet razgovora. O tome se ne pregovara, jer to je nešto što Srbiju čini elementom Evrope kao takve", istakla je ona obraćajući se poslanicima Skupštine Vojvodine, članovima pokrajinske vlade i gostima tematske sednice posvećene procesu priključivanja Srbije EU.
Govoreći o pridruživanj Srbije EU Miščevićeva je napomenula da cilj nije samo članstvo Srbije u EU, već "potpuno drugačija, reformisana, samostalna stabilna, demokratska Srbija u 21. veku".
"Sigurna sam da tom cilju težimo, bez obzira na stranačke boje i mesta iz kojih dolazimo", rekla je ona
Osvrćući se na pitanje da li Srbija u tom procesu ima mogućnosti da zaštiti svoje interese i specifičnosti, Miščevićeva je istakla da u tom pogledu ima dosta prostora za pregovore.
"Znate šta je standard i kako biste taj standard bili u stanju da postignete i o tim rokovima se razgovara i pregovara. Na taj način možete zaštititi sve ono što jesu srpske specifičnosti", rekla je Mišćević.
Šefica pregovaračkog tima je napomenula da je transparentnost, procesa pregovaranja sa EU jedan od osnovnih principa tih pregovora i naglasila da "ne ulazi u EU ni jedna vlada ili stranka, nego u EU ulazi Srbija".
Svi u našoj zemlji zato moraju biti "jako dobro obavešteni o uslovima za ulazak u EU, da bismo onda, na kraju tog procesa, na referendumu mogli objektivno da procenimo da li smo za članstvo u EU", naglasila je Miščevićeva ističući značaj uloge medija u tome kao i otvorenosti prema njima.
Zvezda dobila derbi posle drame: Partizan skupo platio za greške, Kalinić stavio tačku!
"Kome treba ova smejurija?": Željko Obradović povisio ton pred novinarima posle poraza u derbiju
Zvezdina pobeda za glavobolju Partizana: Dva poteza rešila derbi, ovo su plusevi i minusi "večitih"
Obradović pokazao srednji prst dok je pričao o sudiji: "Ja njemu na engleskom i na 'Vi', a evo šta mi je odgovorio"
"Nije bilo pet sekundi, a svirano je!": Partizanov Amerikanac kritikovao odluku sudija u završnici derbija