Obama je to učinio uprkos upozorenjima Kine da će poseta "ozbiljno narušiti" veze sa Vašingtonom.

"Predsednik je naglasio da on ohrabruje direktan dijalog na rešavanju dugotrajnih razlika i da bi dijalog koji proizvodi rezultate bio pozitivan i za Kinu i za Tibetanace", navodi se u saopštenju posle sastanka.

Obama je naveo da ne podržava tibetansku nezavisnost, a dalaj lama je rekao da on tome ni ne teži, pa su dva lidera izrazila nadu da će biti nastavljeni razgovori između Pekinga i predstavnika dalaj lame, navodi se iz Bele kuće, prenela je agencija Rojters.

Obama je ugostio dalaj lamu u Map sobi Bele kuće - ne u Ovalnoj sobi, gde tradicionalno američki predsednik prima strane lidere uz prisustvo brojnih fotoreportera.

Privatni sastanak, zatvoren za novinare uprkos zahtevima medija za prisustvo, bio je pokušaj da se izbegne diplomatski protokol (formalnog) sastanka, navodi AFP.

To je bio treći put se Obama sastao sa dalaj lamom - prvi put u februaru 2010. i zatim u julu 2011. godine.

Bela kuća dalaj lamu oslovljava kao "međunarodno poštovanog verskog i kulturnog vođu".

Kada je Bela kuća juče najavila sastanak, Kina je je odmah reagovala, pozivajući Obamu da ga otkaže, kako su naveli, ono što je postalo neka vrsta diplomatskog rituala kada se američki predsednik sastaje sa proteranim budističkim monahom.

Kineski zamenik ministra spoljnih poslova Džang Jesui večeras je pozvao američkog otpravnika poslova da bi protestovao zbog sastanka Obame sa dalaj lamom uprkos snažnom protivljenju Pekinga, javili su kineski državni mediji.

"Kina izražava jako ogorčenje i oštro protivljenje", rekao Džang Danijelu Kritenbrinku, javila je Sinhua a preneo AFP.