Bivši lider DS S Vojislav Koštunica nije danas davao izvjave nakon završetka sednice Predsedništva na kojoj je danas podneo neopozivu ostavku na mesto predsednika stranke, ali je novinarskim ekipama zahvalio na saradnji.

"Hvala vam na dosadašnjoj saradnji, hvala vam na svemu", kratko je rekao Koštunica predstavnicima brojnih medijskih ekipa, napuštajući prostorije stranke u Braće Jugovića u Beogradu.

Koštunica je prethodno obrazložio svoju odluku u pisanoj izjavi medjima.

"Ovo je trenutak kada stranka prvi put u svojoj istoriji ne ulazi u Skupštinu Srbije. Zato je moja obaveza da se povučem i podnesem neopozivu ostavku na funkciju predsednika DSS. Za Srbiju sam učinio sve što sam mogao i što mi je dužnost nalagala", rekao je Koštunica u pisanoj izjavi.

DSS je na izborima za republički parlament dobio 4,24 odsto glasova, dok je u Skupštini grada Beograda obezbedio učešće osvojivši 6,39 odsto.

Za Srbiju sam učinio sve što sam mogao i što mi je dužnost nalagala, ocenio je Koštunica, koji je 22 godine vodio stranku.

Aposlutna većina je na izborima odlučila da Srbija pođe putem koji preti da je pretvori u neku vrstu kolonije Vašingtona i Brisela, i da ugrozi njenu slobodu, upozorio je Koštunica.

On smatra da je DSS na martovske izbore jedina izašla sa programom, kako političkim, tako i ekonomskim, koji je trebalo da omogući privredni oporavak i razvoj zemlje, zaštitu državnih i nacionalnih interesa i očuvanje kulturnog i duhovnog identiteta srpskog naroda.

Taj srpski glas, u čijoj su osnovi naš dobro poznat kritički stav prema evropskim integracijama i ideja političke neutralnosti, izbornom voljom građana više neće moći da se čuje u Skupštini Srbije, konstatovao je Koštunica.

Prema njegovoj oceni, takav položaj Srbije neminovno će prouzrokovati njeno dalje komadanje, propadanje srpske privrede, porast nezaposlenosti i pad u dužničko ropstvo.

"Skoro polovina biračkog tela koja nije izašla na izbore podržala je, posredno i prećutno, ovakvu politiku, zasnovanu na gromoglasno ponavljanim lažnim obećanjima tokom kampanje u koju su uložena ogromna sredstva i koja je bila obeležena otvorenim pretnjama, zastrašivanjem i podmićivanjem birača", smatra Koštunica.

U takvim okolnostima, dodao je on, DSS je uradila sve što je bilo u njenoj moći.

Ipak, ako se srpski glas ne bude čuo u Skupštini Srbije, naglasio je Koštunica, ima naših predstavnika u Skupštini Beograda, kao i u skupštinama drugih gradova i opština.

Koštunica smatra da bi DSS trebalo da sačuva sebe, svoju organizaciju i svoju politiku za neka buduća vremena, u kojima će, kako predviđa, nažalost i Srbiji i narodu biti mnogo teže.

Srbiji će tada glas DSS biti još potrebniji, naglasio je Koštunica, ističući da je tokom 22 godine imao čast da predvodi stranku koja je učinila mnogo za dobrobit Srbije.

Dok je DSS bila na vlasti, podseća Koštunica, donet je Ustav, zemlja se opredelila za vojnu neutralnost, započet je privredni oporavak, stabilizovane su institucije, oslobođeni mediji, a životni standard građana bio je u osetnom usponu.

Bilo je, naravno i neuspeha, a najteži je svakako neprelazak cenzusa na upravo završenim izborima, ukazao je Koštunica.

On se zahvalio svima koji su doprineli časnom imenu DSS i svima koji će to ime čuvati ubuduće.

Funkcioner DSS Slobodan Samardžić izjavio je danas da Vojislav Koštunica ostaje član te stranke, dok je Aleksandar Popović, koji će do izborne skupštine biti na čelu DSS, poručio da je budućnost stranke izvesna.

Popović je, u šturoj izjavi novinarima nakon sednice Predsedništva na kojoj je lider stranke Koštunica podneo neopozivu ostavku, rekao da je budućnost Srbije u političkoj neutralnosti, a ne u EU, i da je, samim tim, budućnost DSS čvrsta i izvesna.

Aleksandar Popović, kojeg je Predsedništvo stranke danas jednoglasno ovastilo da bude na čelu stranke do izborne skupštine, na pitanje novinara da li će biti teško, odgovorio je: "Zar je bilo lakih dana".

Samardžić, koji se pozvao na saopštenje koje je Koštunica prosledio medijima, rekao je da je ostavka dosadašnjeg lidera DSS njegov lični čin, da je "sam našao za shodno da to uradi" i da će ostati član stranke.

"Vreme je bilo...Sam je našao za shodno da to učini, nekako se sve poklopilo", rekao je Samardzić.

On je dodao da će se Popović obratiti novinarima na redovnoj konferenciji za novinare u ponedeljak i ponovio da je odluka da Popović vodi stranku do izborne skupštine doneta jednoglasno.

List "Blic" saznaje da će se sa funkcije povući i Aleksandar Nikitović, član Političkog saveta DSS i nekadašnji šef Koštuničinog kabineta u periodu dok je bio premijer.

Spekuliše se, takođe, da bi stranački angažman mogli da prekinu još neki ljudi bliski Koštunici, poput Dejana Mihajlova, a Nebojša Bakarec, član Predsedništva i IO DSS otvoreno je i rekao za "Danas" da bez Koštunice na čelu DSS ne vidi ni sebe u stranci.

Sednica Predsedništva bila je zatvorena za medije, a prisustvovali su joj funkcioneri DSS, među kojima Slobodan Samardžić, Miloš Aligrudić, Aleksandar Popović, Dejan Mihajlov, Nebojša Bakarec, Andreja Mladenović...