Nakon što je završen postupak izručenja s Malte, gde je živeo poslednjih 11 godina, u osječki zatvor je doveden u noći između petka i subote, saznaje nezvanično Hina.

Županijski sud u Osijeku mu je još ranije odredio istražni pritvor.

Malteški sud je prošle sedmice odlučio da Erora (49) izruči Hrvatskoj koja je tražila ekstradiciju zbog optužbi koje se odnose na nestanak najmanje 17 ljudi u Berku, selu pored Vukovara, kao i zbog zločina protiv čovečnosti, mučenja, otmice i nezakonitog odvođenja u koncentracioni logor u periodu od 1991. i 1993.

Eror je pristao na izručenje. Malteški sud nije utvrđivao tačnost optužbi nego je samo razmatrao ispravnost zahteva za izručenje.

Optužnica, koju je protiv njega i grupe osumnjičenih u aprilu 2006. podiglo Županijsko državno tužilaštvo u Vukovaru, tereti ih da su od 2. septembra 1991. do kraja 1992. godine u Berku, u kojem je živelo većinsko hrvatsko stanovništvo, nakon što su selo okupirale JNA i paravojne formacije, prihvatili okupatorsku vlast, prenosi HINA.

U optužnici se navodi da su "oni osnovali tzv. Štab teritorijalne odbrane i preostali deo nesrpskog stanovništva ubijali, odvodili u logor, mučili, zastrašivali, terali na prisilan rad, pljačkali, zbog čega su sve hrvatske porodice morale napustiti svoje kuće i preći na slobodni deo Hrvatske".

Za vreme napada i okupacije Berka ubijena su 34 stanovnika, a za deset meštana se još traga.

NASTAVAK PLAŠENJA SRBA

Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta smatra da je hapšenje i izručenje Gojka Erora od strane Malte nastavak hrvatske politike zastrašivanja proteranih Srba s ciljem da im se ograniči sloboda kretanja i obeshrabri povratak.

Linta je u saopštenju podsetio da je Gojko Eror 125. uhapšeni Srbin i peti od početka ove godine.

"Hrvatska hapšenjima Srba nastoji da potvrdi lažnu tezu da su Srbi agresori, okupatori i zločinci a da su Hrvati žrtve jer su tobože vodili obrambeni i pravedni rat. Istina je da je u Hrvatskoj vođen građanski rat koji je izazvao režim Franje Tuđmana zbog svoje secesionističe i antisrpske politike. Krajiški Srbi su imali legitimno pravo da se brane od takvog režima", naveo je Linta.