Inače, Twitter je bio upotrebljen za distribuciju snimka koji impliciraju umešanost turskog premijera u korupciju.

Upravni sud u Ankari naložio je toj upravi deblokadu ove društvene mreže koja se očekuje narednih sati, navodi francuska agencija, pozivajući se na privatnu televiziju NTV.

Na taj način sud je uvažio tužbu turskog udruženja advokata od 20. marta.

U odluci suda, kako prenosi Itar-Tas s, navodi se da blokiranje pristupa Twitteru protivreči principima pravne države.

Ruska agencija prenela je i Erdoganovu izjavu iz intervjua datog pred izbore, 30. marta, da "tviter" nije pod jurisdikcijom turskih sudova i da su zato vlasti blokirale pristup tom internet resursu, kao i da je ta mera unutrašnje pitanje Turske.

Navodeći da desetine i stotine zahteva za uklanjanje naloga i "tvitova" postoje u Francuskoj, Nemačkoj, Velikoj Britaniji, SAD, Rusiji i Indiji, i da se većem delu tih zahteva udovoljava, Erdogan je rekao da Turska "hoće da zatvori svega dva naloga".

"Mi upućujemo sudske odluke ali nas ne slušaju (u kompaniji Tviter)... Preostaje nam jedino da onemogućimo pristup", rekao je turski premijer.

"Što se tiče sloboda, mi smo veoma ispred većine zemalja Evropske unije. Nema u mnogima od njih tolike slobode informisanja. Ccovek može da počne kako želi da vređa premijera. Kod njih se to neće desiti", rekao je Erdogan, najavljujući da će Turska i dalje postupati čvrsto prema društvenim mrežama u slučaju da ne ispunjavaju sudske naloge o zatvaranju naloga i uklanjanju sadržaja.