U Krupnju preko 500 kuća više nisu za upotrebu jer su bujične vode ta domaćinstva napunile muljem visine od pola metar do metar i po, izjavio je danas ministar pravde Nikola Selaković.

Odbornica SNS Vesna Marjanović izjavila je da stanovništvo u Krupnju i dalje prima humanitarnu pomoć ali da lekovi i ostale potrepštine kasne.

"Najveći problem izaziva pojava virusa koji se širi među decom. Vratila sam se iz ulice Dobri potok koja je četvrti dan odsečena od ostatka grada. Tamo ima mnogo dece koja su po svemu sudeći dobila neki virus i povraćaju. Apoteke u gradu ne rade, nema lekova i prepušteni su sami sebi", rekla je Marjanovićeva.

Prema rečima ministra Selakovića, četiri planinske rečice koje se susreću kod Krupnja do te mere su nabujale da su odnele brojne kuće i biće potrebno dosta vremena da se sve očisti i proceni koliko će objekata biti za dalju upotrebu.

"U okolini Krupnja su se pokrenula klizišta i dva putna pravca iz kojih je trebalo da se deluje bila su potpuno uništena - ka Loznici, put prema Ljuboviji je blokiran a prema Valjevu i Osečini juče je tek odblokiran, pa nije moglo da se priđe Krupnju", rekao je ministar za RTS.

Prema nezvaničnim informacijama, u Krupnju su počele da se podižu i podzemne vode, pa su nadležni naložili da se pripremi evakuacija ljudi.

Selaković je primetio da su, 70-tih i 80-tih godina prošlog veka, bili podignuti bedemi za odbranu od poplava koji su sada potpuno odnešeni "čemu se niko nije nadao" i dodao da su građani Krupnja delovali koliko je to bilo u njihovoj moći.

Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas u Krupnju da je toj nerazvijenoj opštini neophodna što brža i veća pomoć države u ljudstvu i materijalnim sredstvima, hrani i odeći, kako bi se sanirale teške posledice poplava.

U Krupnju je voda srušila osam kuća a u još 20 je nemoguć život, pa je 28 porodica moralo da se preseli na druga mesta. Štetu su pretrpele sve kuće u gornjem delu Krupnja.

— Бошко Козарски (@BoskoKozarski) May 18, 2014

"Apelujem da se pomogne u ljudstvu, da se omogući raščišćavanje, a neophodne su lopate, gumene čizme, životne namirnice, odeća i obuća da bi se život normalno odvijao", kazao je Ljajić.

Putna infrastruktura na ovom području pretrpela je ogromne štete, sve poljoprivredne kulture su poplavljene i ova godina je, kako je rekao, za poljoprivrednike potpuno izgubljena.

"Vlada će učiniti sve da što više minimizira nastale štete", istakao je.

Ljajić, koji je i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, obišao je u pratnji članova kriznog štaba više desetina građana u najoštećenijem naselju Žarkovača i u drugim delovima Krupnja.

Ulazili su u kuće oštećene poplavama, a ministar je otvoreno razgovarao sa građanima. Više njih kritikovalo je rad kriznog štaba te opštine, tvrdeći da su posledice mogle da budu manje da je, kako su pojedini rekli, na vreme dopremljeno samo 300 vreća sa peskom ili šleper zemlje.

Sunčan dan bez kiše i tradicionalna solidarnost ljudi u ovom kraju, međusobno pomaganje zvano moba, omogućili su da se danas intenzivno radi na otklanjanjanju najvećih posledica bujičnih poplava.

To će, kako su sami rekli, omogućiti, ako ništa drugo, a ono da se privremeno osposobe makar elementarne prostorije za život i da se kućama u više delova Krupnja može prići automobilima.

Na sednici Kriznog štaba Krupnja rečeno je da su dostavljena konzervirana i stočna hrane za evakuisanu stoku. Opština Arilje je poslala šest i po hiljada paketa hrane za bebe i hiljadu i po paketa hrane za odrasle i stiglo je 10 tona nafte, a sinoć su stigle teške mašine za rasčišćavanje terena.

Iz Novog Sada su poslate dve cisterne sa pijaćom vodom za krajeve gde je presečen vodovod i u toku danu bi trebalo da bude uspostavljena vodovodna mreža, naveo je ministar Selaković.