Mađarski poslanici su sinoć usvojili amandman koji će omogućiti gradnju gasovoda i kompanijama koje nemaju neophodne dozvole, navedeno je na sajtu Parlamenta, u kojem Orban ima dvo-trećinsku većinu i gde je za taj amandman glasalo 132, dok je protiv bilo 35 poslanika.

"Ovo znači podstrek za Južni tok i pokazaće Rusiji da Mađarska taj projekat shvata ozbiljno", rekao je Atila Holoda, stručjak za energetsku regulativu, koji je u Orbanovoj vladi bio pomoćnik državnog sekretara 2012.

Mađarska traži način da počne sa izgradnjom Južnog toka, čiji cilj je da se u roku od šest meseci zaobiđe problematična Ukrajina u snabdevanju gasom, rekao je u intervjuu za mađarski list Napi Gazdašag Čaba Baji, šef državne kompanije MVM Zrt., koja je osnovala zajedničku firmu sa ruskim Gaspromom, koja će graditi i upravljati gasovodom. Novostvorena kompanija nema dozvolu za rad.

EU je blokirala izgradnju Južnog toka i uvela ekonomske sankcije Rusiji, zajedno sa SAD, zbog akcija Moskve u istočnoj Ukrajini.

Južni tok je "izuzetno važan" za Mađarsku jer jača gasnu sigurnost u zemlji, rekao je 22. oktobra novinarima Janoš Lazar, šef premijerovog kabineta.

Gasovod, koji bi trebalo da se proteže 2.446 kilometara, dopremaće ruski gas ispod Crnog mora, i ponudiće alternativnu rutu za Evropu.

Njime bi trebalo da se isporučuje 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Južni tok će ići preko Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovenije do Italije i Austrije. Sve te zemlje, osim Srbije koja je kandidat za članstvo, već su u EU.

Tim projektom ruska gasna kompanija Gasprom okončaće zavisnost od tranzita gasa do zapadne Evrope, preko Ukrajine.

EU i SAD izvršile su pritisak na Bugarsku da obustavi gradnju u junu.

Blumberg ocenjuje da je Orbanova podrška Južnom toku njegova poslednja inicijativa da dodatno zategne odnose sa EU i NATO.

Mađarska je u januaru dala Rusiji ingerencije da proširi jedinu nuklearnu centralu u zemlji i od Moskve je uzela zajam od 10 milijardi evra.

Orban, koji je u aprilu izabran na još jedan četvorogodišnji mandat, u julu je rekao da želi da uspostavi unutar EU državu koja ne bi bila neo-liberalna, navodeći ruskog predsednika Vladimira Putina kao model koji želi da sledi.