"Pandorina kutija" je otvorena baš kad se činilo da bi Beograd i Zagreb mogli da otvore novu stranicu normalnih ili bar normalnijih odnosa. Premijer Srbije Aleksandar Vučić nedavno je bio u Zagrebu na inauguraciji nove hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović, pokazajući da je Beograd spreman da pruži ruku.
Ali, zahtev da se Šešelj vrati u Hag, ponovo je napravio tenzije između Beograda i Zagreba. Čelnici hrvatske države pozdravili su odluku iz Haga i pozvali Srbiju da pokaže zrelost i vrati Šešelja u Hag. U međuvremenu su, kao u tenisu, "letele" izjave sa jedne na drugu stranu, a sve je kulminiralo Šešeljevim "performansom" ispred Palate pravde.
Paljenje zastave naljutilo je Zagreb. Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske Huputilo je oštar protest otpravnici poslova srpske ambasade u Hrvatskoj Bosi Prodanović, a hrvatski ambasador u Srbiji Gordan Markotić biće pozvan na konsultacije u Zagreb, što je uobičajena procedura u ovakvim situacijama.
"Optuženi ratni zločinac Šešelj govorom mržnje, ratnom retorikom i simbolikom, pokušava da utiče na region, a posebno na odnose između Srbije i Hrvatske, paleći hrvatsku zastavu pred državnom institucijom Republike Srbije. Više javno tužilaštvo, prema navodima srpskihh medija, reagovalo je pokretanjem krivičnog postupka, što smatramo korakom u pravcu smirivanja nastale situacije", navodi se u saopštenju hrvatskog ministarstva.
Dodaje se da u okavim okolnostima "svi političari imaju zadatak da smire situaciju" i da "deluju racionalno i odgovorno".
"Evropske vrednosti podrazumvaju dobrosusedske odnose i korektno ponašanje u regionu, što je i jedan od preduslova za uspeh Srbije u pregovorima za članstvo u Evropskoj uniji", poručuju iz Zagreba.
U saopštenju hrvatskog MInistarstva pomenut je i srpski ministar Aleksandar Vulin, koji je poslednjih dana razmenio oštre izjave sa hrvatskim premijerom Zoranom MIlanovićem i ministrom za boračka pitanja Predragom Marićem.
Milanović je u utorak rekao da će Srbija, na pitanju Šešelja, pokazati da li je demokratska država i da veruje da Šešeljevo izručenje Hagu neće deszabilizovati region.
Na to je Vulin poručio hrvatskom premijeru da rešenje problema Hrvatske nije u tome da govori protiv Srbije, već u reformama i održavanju dobrosusedskih odnosa sa ostalim zemljama u regionu.
"Dođite kod nas, upoznajte 250.000 proteranih iz 'Oluje'", rekao je Vulin novinarima u Jabuci kod Pančeva, zatraživši da Milanović "objasni proteranim Srbima da oni nisu Hrvatsku napustili iz ekonomskih razloga", već dzato što su "bežali pred jamom" i "bivšim haškim optuženikom Antom Gotovinom" kojeg, kako je rekao, Milanović naziva "anđelom".
Na paljenje zastave i Vulinove reči osvrnuo se i hrvatski ministar Predrag Matić. Poslao je samo kratku poruku:
"Za Vulina ide ista poruka kao i za Šešelja: 'Idi bre pa se leči'".
Hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova je Vulinove komentare okarakterisalo "uvredljivim, nedopustivim i krajnje neodgovornim".
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Partizan u ABA mora da dobije pojačanje: Željko mu našao ulogu, da ne bude prvi precrtan!
"Bilo je čudnih odluka...": Drčelić se oglasio nakon poraza Zvezde u Evroligi!
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
Otac Predrag Popović u nesvakidašnjem izdanju: Evo kako uživa i čime sa bavi kada nije u crkvi