Prvi potpredsednik srpske vlade Dačić je na sednici oštro poručio da SB UN može da ukine Rezoluciju 1244 "ako želi" ali da mora da se pridržava nekih standarda i principa.
Ništa tiši "diplomatski" ton predstavnika Srbije nije usledio ni nakon obraćanja predstavnika Prištine Hašima Tačija, ali ni predstavnika zvaničnog Vašingtona.
"Ako mislite da Rezolucija 1244 ne treba da postoji, ukinite je. Ako neko misli da su pregovori u Briselu gubljenje vremena, neka ih prekinu ali nemojte primenjivati dvostruke standarde prema Srbiji", naveo je ministar.
Video celokupne izjave ministra Dačića možete videti OVDE, a izabrane momente možete videti u sledećem prilogu RTS-a.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić poručio je danas u Njujorku da za Srbiju nisu prihvatljivi zahtevi i nastojanja Prištine da se uključi u rad međunarodnih organizacija izvan konteksta Dogovora o regionalnom predstavljanju i saradnji, kao što su Unesko i Interpol.
"Valjda ovaj svet funkcioniše na principima. Ne može se od Srbije, kao predsedavajućeg OEBS-u, očekivati da brani teritorijalni integritet Ukrajine a da istom takvom snagom ne brani svoj teritorijalni integritet. Srbija jeste za dijalog ali mi verujemo svojim očima a ne navodima koji su često u slučaju Srbije, primer dvostrukih standarda", kazao je Dačić na sednici Saveta bezbednosti na kojoj je razmotren izveštaj misije UNMIK.
Dačić je rekao da se u skladu sa rezolucijom SBUN 1244 Kosovo ne može smatrati državom kao subjektom međunarodnog prava i prema tome ne može se kvalifikovati za prijem u Unesko i Interpol, a svako drugačije postavljanje prema razmatranju njihovog članstva predstavljalo bi kršenje pravnih pravila pod okriljem UN radi očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti.
" Ako i kada dođe vreme, pitanja ovog tipa treba da budu predmet dijaloga između Beograda i Prištine", rekao je Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN.
Ističući da Srbija osuđuje svako skrnavljenje verskih objekata bilo koje vere, Dačić je ukazao da uništavanje kulturne i verske baštine na Bliskom istoku od strane ISIS nailazi na oštru osudu svuda u svetu kao akt terorizma, dok oni koji skrnave i uništavaju srpsku kulturnu baštinu na Kosovu traže članstvo u UNESCO-u uz tapšanje po leđima kao gest nagrade.
Dačić je takođe upozorio na drastičan raskorak između deklarativnog zalaganja i stvarnog postupanja Prištine po pitanju zaštite srpskog kulturnog nasleđa:
"Složićete se sa mnom da bi neko ko pretenduje na članstvo u Unesko morao, ne samo rečima već i delima, potvrditi privrženost i posvećenost ciljevima i principima Ustava UESCO, s kojima su nesumnjivo nespojivi namerno, sistematsko, vandalsko uništavanje kulturnih i istorijskih spomenika svojih sugrađana kako bi se uklonili tragovi vekovnog postojanja jednog naroda na nekom prostoru, kao i nekažnjavanje počinilaca ovakvih varvarskih akata nedostojnih 21. veka."
Kako je naveo, od juna 1999. godine do danas, 236 crkava, manastira i drugih objekata u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve, kao i kulturno-istorijskih spomenika, bili su mete napada.
Od njih čak 61 ima status spomenika kulture, a 18 su od izuzetnog značaja za državu Srbiju.
"Na prostoru Kosova i Metohije uništena su 174 verska objekta, 33 kulturno-istorijska spomenika, pokradeno je više od 10.000 ikona, crkveno-umetničkih i bogoslužbenih predmeta. Uništeno je ili oštećeno 5.261 nadgrobni spomenik na 256 srpskih pravoslavnih grobalja, a na više od 50 njih ne postoji nijedan čitav spomenik", naveo je Dačić.
On je istakao da su napadi na srpsku baštinu u tom smislu napadi na identitet Srba i imaju direktan uticaj na njihov osećaj prihvaćenosti u lokalnoj sredini i deo su procesa menjanja istorijskih činjenica u cilju marginalizacije i eliminisanja Srba i Srbije iz istorije Kosova i Metohije.
Dačić je pored izlaganja priložio i slike uništene srpske kulturne baštine.
Kako je rekao, Beograd je sa zabrinutošću primio informaciju da Euleks vrši pripreme za predaju privremenim institucijama samouprave, odnosno lokalnom pravosuđu, predmeta i prateće dokumentacije o slučajevima u kojima su postupali tužioci i sudije Euleksa.
" Reč je o oko 500 slučajeva, od kojih se oko 300 njih odnosi na ratne zločine, od čega je 270 nasleđeno od UNMIK-a", naveo je Dačić.
Ukoliko Euleks sprovede taj postupak, a posebno osetljivih predmeta istraga ratnih zločina počinjenih na teritoriji Kosova, posledice bi bile nesagledive po procesuiranje ratnih zločina počinjenih od strane OVK nad Srbima, nealbancima i Albancima označenim kao srpskim saradnicima" tokom oružanih sukoba 1998-1999. godine, upozorava Dačić.
ALBANCI NEĆE SUDITI SVOJIM ZLOČINCIMA
Budući da se očekuje skoro formiranje Specijalnog suda za ratne zločine počinjene od strane OVK, a koji se formira upravo zbog činjenice da lokalno pravosuđe na Kosovu nije u stanju da sprovodi postupke protiv počinilaca ratnih zločina iz redova OVK, ukazujemo da ustupanje predmeta ratnih zločina od strane Euleksa lokalnom pravosuđu nije u skladu sa aktivnostima međunarodne zajednice ka formiranju Specijalnog suda, naveo je Dačić.
"Ukoliko bi se navedeni predmeti prosledili lokalnom pravosuđu, opravdane su sumnje da će mnogi materijalni dokazi i svedoci biti uklonjeni ili zastrašeni što bi znatno otežalo rad budućeg Specijalnog suda za ratne zločine. Ne treba zanemariti ni politički motivisana hapšenja i dugotrajne sudske postupke, te dvostruke aršine lokalnog pravosuđa", naveo je on.
Dačić je članicama SB UN preneo i da Vlada Srbije pridaje poseban značaj iznalaženju rešenja za interno raseljena lica, a stvaranje uslova za njihov održivi povratak jedan je od ključnih segmenata procesa pomirenja.
"Od preko 220.000 lica koja su napustila Kosovo od 1999. godine, u proteklih 16 godina održiv povratak je ostvarilo samo njih 1,9 odsto a u Srbiji je i dalje raseljeno oko 204.000 lica. Prema tome, procenat održivog povratka je u konkretnom slučaju ispod svih svetskih standarda i proseka", ukazao je ministar.
Dačić je ukazao i na tendenciju privatizacije javnih i društvenih preduzeća u sredinama sa većinskim srpskim stanovništvom, i da se može zaključiti da je osnovni motiv ovih privatizacija, čija je etnička konotacija jasno vidljiva, uništavanje ekonomskih resursa upravo u srpskim sredinama, što je nespojivo sa demokratskim tekovinama i evropskim standardima.
"Izuzetno smo zabrinuti i povodom Nacrta zakona o Agenciji za upoređivanje i verifikaciju imovine koji se nalazi u skupštinskoj proceduri na Kosovu, a kojim se direktno krši Tehnički sporazum o katastru iz 2011. godine", upozorio je on i dodao da je Beograd tražio se obustavi procedura usvajanja pomenutog Zakona.
Učešće na sednici Saveta bezbednosti UN-a biće prilika i za susret sa generalnim sekretarom UN-a Ban Ki-munom, kao i članicama Saveta bezbednosti.
U ovim razgovorima Dačić će sagovornike informisati o najznačajnijim aspektima pitanja Kosova i Metohije kao i o drugim prioritetima Republike Srbije u UN, navedeno je u saopštenju.
Ban je u izveštaju pozdravio nastavak pregovora Beograda i Prištine o nerešenim pitanjima, uključujući uspostavljanje Zajednice srpskih opština, i izrazio žaljenje zbog sporosti kosovskih institucija kada je reč o formiranju Specijalnog suda za zločine bivše OVK.
Generali sekretar UN je između ostalog ocenio i da se KiM i region suočavaju sa transnacionalnim izazovima, naročito kada je reč o radikalizaciji mladih i ekstremizmu, podsećajući na optužnice za terorizam protiv 32 osobe zbog navoda da su se pridružile ili regrutovale osobe za borbe u Siriji, ili su prikupljale naovac za Islamsku državu.
TAČI ZATRAŽIO PODRŠKU: "DAČIĆ U KAMPANJI"
Kosovski ministar spoljnih poslova Hašim Tači pozvao je danas članice Saveta bezbenosti da podrže zahtev Kosova za članstvo u Uneskou i Interpolu, dodavši da je pokušaj Srbije da to blokira u suprotnosti sa Briselskim sporazumom.
Tači je izjavio da je Kosovo stvorilo uslove za formiranje specijalnog suda, ali je ocenio i da niko na Kosovu neće dozvoliti da se "genocid države Srbije" izjednačava sa "eventualnim radnjama očajnih pojedinca iz zajednice potlačenih".
Tači je rekao da se nada se da će "Savet bezbednosti UN prepoznati zrele napore kosovske vlade da se bave svim zločinima počinjenim u godinama rata".
"Niko na Kosovu, uključujući i mene, neće stajati skrštenih ruku i dozvoliti da se kroz Specijalni sud izjednačavaju genocidne radnje Slobodana Miloševića, države Srbije, sa eventualnim radnjama očajnih pojedinaca iz zajednice potlačenih, koje su počinjene tokom ili nakon rata. Rat Srbije protiv Kosova je vođen uz učešće vojske, policije i paravojnih jedinica, a uz podršku srpskih intelektualaca. To je bio čist i jednostavan fašizam", rekao je Tači.
"Čuo sam oštre reci Dačića. Razumem da je on u predizbornoj kampanji, ali dijalog Beograda i Prištine se nastavlja. Sledeće nedelje srešćemo se u Briselu i nadam se da ćemo dogovoriti važne dogovore - o telekomunikacijama, energetici,ZSO", rekao je Tači u Njujorku.
Osvrćući se na izlaganje šefa srpske diplomatije Tači je rekao da su Albanci uvek bili većina na Kosovu i da Dačić mora da shvati da se srpska administracija, vojska i policija nikad neće vratiti.
"Vaš san je završen jednom za svagda, ako pokrenete rat izgubićete", rekao je on.
Za mapu sa srpskim kulturnim nasleđem na Kosovu i onim šta je uništeno, o kojoj je govorio Dačić, Tači je rekao da je to "propagandna brošura" i očajnički čin, kao i da su srpske snage uništile preko 300 verskih objekata na Kosovu.
On je na sednici SB UN rekao da je Kosovo već članica Svetske banke i MMF i da je Kosovo sposobno da postane članica UNESCO pre nego što postane članica UN pod uslovom da dobije dve trećine glasova podrške\
"Konačan ishod ćemo znati u novembru", dodao je on, dodavši da Priština razume da UN ne žele da budu odgovorne i da prepuštaju članicama da odluče o tome.
VARNICE SA SAD
Reagujući na to što je predstavnik SAD pozvao njega i kosovskog ministra spoljnih poslova Hašima Tačija da prekinu sa nacionalističkom retorikom, kao i na to što su se tokom izlaganja Tačija čule reči fašizam, genocid, rasizam, Dačić je rekao:
"Ja sam ovde postavio pitanje srpske kulturne baštine i rušenja spomenika. Kakva je to nacionalistička retorika? Na šta vi mislite? Da li treba da aplaudiramo na to ili imamo pravo da kažemo nešto u svoju odbranu?"
Dačić je rekao da su četiri srpska spomenika, pod zaštiom Unesko, u opasnosti:
"Od koga? Sigurno ne od Srbije", rekao je on i dodao da se u tim uslovima govori o zahtevu za prijem Kosova u Unesko.
Ističući da Srbija želi dobre odnose sa SAD i da su oni ključni za čitav region, Dačić je predstavniku te zemlje u UN rekao:
"Pozvali ste sve u SB UN da podrže članstvo Kosova u Uneskou i Interpolu, u čemu je tu principijelnost, kada ste pre četiri godine pozvali da se glasa protiv članstva Palestine."
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!