Za sada se, međutim, ne zna da li će one, ako se udruže, uspeti da sprovedu plan otcepljenja.

Prema rezultatima koje je objavio katalonski kanal TV3, grupa "Zajedno za DA" (Hunts pel si), osvojila je između 63 i 66 mesta, od 135 u parlamentu.

Njima je bilo potrebno ukupno 68 mesta, da bi imali većinu i sproveli plan da se, do 2017. Katalonija odvoji od Španije, preneo je AP.

Međutim, levičarska stranka Kandidatura za narodno jedinstvo (CUP) najverovatnije će osvojiti između 11 i 13 mesta u parlamentu.

Te dve stranke mogle bi da udruže snage, posle pregovora.



Glasačka mesta u tom regionu na severoistoku Španije sa 7,5 miliona stanovnika  zatvorena su u 20 časova.

I poslednje ankete govorile su da bi borci za nezavisnost mogli da osvoje tesnu većinu i u tom slučaju, kako su najavili, Katalonija bi jednostrano proglasila nezavisnost u roku od 18 meseci.

Za nezavisnost se zalažu dve koalicije - "Zajedno za da", na čijem čelu je aktuelni predsednik Katalonije Artur Mas, i koalicija radikalne levice "Kandidatura za narodno jedinstvo (CUP)", koja zagovara otcepljenje od EU i Trojke, a koja bi, po procenama posmatrača, mogla da bude "jezičak na vagi" u budućoj preraspodeli snaga.

S druge strane, koalicija "Katalonija, da mi možemo", koju čine levičarski Podemos i katalonska Zelena socijalistička partija, zagovaraju federalnu Španiju i održavanje referenduma kako bi se rešilo nacionalno pitanje u Kataloniji.

Šta posle?

Vlada u Madridu, koja se snažno opire otcepljenju Katalonije, čime bi ostala bez velikih kompanija i banaka, upozorila je na ekonomsku i finansijsku propast u slučaju da do otcepljenja dođe.

Španska narodna banka zapretila je da će katalonska nezavisnost izazvati isključenje iz evrozone, a ostale banke u državi upozoravaju na moguću finansijsku nestabilnost.

Čak je i predsednik španske fudbalske lige poručio navijačima Barselone da će im klub biti isključen iz La Lige ako dođe do otcepljenja.