Dačić je rekao da je rezultat današnjeg glasanja u Izvršnom savetu Uneska povoljniji i bolji nego što je Srbija očekivala, te da je glasanje pokazalo da postoje ogromne podele u međunarodnoj zajednici i Unesku.
Govoreći o proceduri, Dačić je rekao da se u Izvršnom savetu odluke donose prostom većinom ne računajući one koji su uzdržani i one van sale, dok je za Generalnu konferenciju potrebna dvotrećinska većina.
"Jedno je sigurno, od 58 članica, 27 je glasalo za preporuku, što znači da apsolutna većina u Izvršnom savetu nije za prijem Kosova", rekao je Dačić, navodeći da je protiv glasalo 14 zemalja, a da su tri bile van sale.
On je rekao da su mnoge države trpele pritiske da glasaju za preporuku o članstvu Kosova, ističući da su najveće zemlje na svetu podržale Srbiju, među kojima su Kina, Indija, Rusija, Meksiko, Brazil, Nigerija, Etiopija, Argentina, kao i Španija.
Napomenuo je i da na primer SAD neće imati pravo glasa na Generalnoj konferenciji, kao i još neke zemlje.
"Mi ne treba da reagujemo iracionalno, već treba da nastavimo borbu jer su nam velike šanse da na Generalnoj konferenciji odluka bude odbijena. Ništa još nije gotovo", rekao je Dačić na vanrednoj konferenciji za novinare.
Dačić je rekao da je Izvršni savet, isto kao što je na protivpravni način ta tačka i došla na dnevni red, bez ikakve debate i usvojio preporuku da Kosovo bude primljeno u tu organizaciju.
Glasanje je pokazalo da postoje ogromne podele u međunarodnoj zajednici, kao i u Unesku, ocenio je Dačić.
MARKO ĐURIĆ: VELIKI I MOĆNI ZGAZILI PRAVO I PRAVDU
Odluka da se predlog za prijem Kosova u Unesko uputi Generalnoj konferenciji te organizacije je odluka velikih i moćnih država kojom je pogaženo i međunarodno pravo i pravda, izjavio je direktor Kancelarije za Kosovo Marko Đurić. Đurić je u izjavi Tanjugu poručio da Srbija neće odustati od diplomatske borbe.
"Biće u narednim danima nastavljena diplomatska borba, jer bitka za sprečavanje članstva Kosova u Unesko, koliko god bila teška, još nije gotova", podvukao je Đurić.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju naglasio je da se bilo kakvim glasanjem i podizanjem ruku ne mogu i neće prekrajati istorija, niti promenjen identitet i istorijsko sećanje našeg naroda.
"Kao rezultat ovog glasanja naše carske lavre, naši manastiri i sve ostale naše svetinje na Kosovu i Metohiji neće biti manje srpske. A narod, naša živa svetinja na KiM, zajedno sa monaštvom i sveštenstvom naše Srpske pravoslavne crkve, nastaviće da čuva naše svetinje, kao što je to učinjeno tokom svih vekova do sada", zaključio je Đurić.
STEFANOVIĆ: JOŠ NIJE GOTOVO
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da će Srbija nastaviti borbu da spreči prijem Kosova i Metohije u Unesko iako je Izvršni savet Uneska danas odlučio da preporuči Generalnoj konferenciji prijem u članstvo te organizacije.
"Mi se sa tim ne mirimo. Nijedan državni organ to neće priznati" , rekao je Stefanović, komentarišući danasnju odluku Izvršnog saveta Uneska da preporuči prijem Kosova u tu međunarodnu organizaciju.
"Oni koji su silniji i moćniji od Srbije uradili su nešto što nije ni pravda, ni pravo" rekao je Stefanović novinarima u Vrbasu.
Ministar Stefanović je naglasio da će Srbija nastaviti borbu pred Generalnom konferencijom Uneska da spreči prijem prištinskih vlasti u tu organizaciju, zato što smatramo da nije ni na koji način pravično da oni koji su uništavali srpsku baštinu sada postanu njeni "zaštitnici".
Izvršni savet Unesko preporučio je, većinom glasova, Generalnoj konferenciji Uneska prijem Kosova u tu organizaciju.
Za predlog je glasalo 27 članova tog tela, protiv je bilo 14, koliko je bilo i uzdrzanih.
O eventualnoj odluci da se Kosovo primi u članstvo Uneska raspravljaće se na Generalnoj skupštini od 3. do 18. novembra, a odluka mora biti doneta dvotrećinskom većinom između 195 država članica od kojih je 111 priznalo Kosovo, a 84 nije.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina