Nedavno je potrošače u Srbiji iznenadio skok cena svinjskog mesa za oko 30 odsto, a zatim i poskupljenje piletine za oko 25 odsto.

"U proteklih 10 godina, tokom letnjih meseci cene mesa su rasle, a to je zavisilo od vremenskih prilika u zemlji i okruženju, troškovnih pritisaka u proizvodnji hrane usled kretanja cena primarnih poljoprivrednih proizvoda i cena nafte, kao i ostalih faktora koji utiču na ponudu svežeg mesa", objavila je NBS komentarišući uticaj sezonskih faktora na inflaciju.

Istorijski posmatrano, piše, sezonski faktori potom nastavljaju da deluju i u naredna dva tromesečja, kada prvo dolazi do stabilizacije cene mesa, a zatim i do njenog pada.

Uoči najava poskupljenja svinjskog mesa ove godine, guverner Jorgovanka Tabaković je izjavila da bi poskupljenje svežeg svinjskog mesa moglo da poveća inflaciju za 0,32 do 0,56 odsto.

"Ako svinjsko meso s kostima poskupi za 16,2 do 36 odsto, očekujemo da će pogurati inflaciju od 0,32 do 0,56 odsto", rekla je Tabaković.

Kada je reč o cenama voća i povrća, NBS navodi da je sezonski faktor još izraženiji i cene ovih proizvoda su još podložnije vremenskim uslovima, što je ove godine naročito izraženo kod voća.

Ipak, cene voća su u ovom trenutku u proseku niže za oko 10 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok su cene povrća u proseku na sličnom nivou.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, rast potrošačkih cena je, od početka godine zaključno s junom, iznosio 0,9 odsto, od čega 0,4 odsto u toku prvog i 0,5 odsto u toku drugog tromesečja, u oba slučaja, mahom vođeno sezonskim faktorima.

Gledajući samo prva tri meseca ove godine, najveći pozitivan doprinos inflaciji potekao je od sezonskog rasta cena voća i povrća, a značajan negativan doprinos od sezonskog pada cena svežeg mesa, odeće i obuće i turističkih paket-aranžmana.

U drugom tromesečju ovi sezonski faktori imali su uglavnom obrnut uticaj. Cene turističkih paket-aranžmana i cene odeće i obuce ostvarile su sezonski rast i dale najveći pozitivan doprinos rastu inflacije, dok je, s druge strane, najveći negativan doprinos potekao od sezonskog pada cena povrća.

NBS objašnjava, a povodom pisanja pojedinih medija o indeksaciji plata i penzija ostvarenom inflacijom, da Zakon o budžetskom sistemu ne predviđa automatsko usklađivanje plata sa inflacijom.

NBS, kako navode, očekuje da će se međugodišnja inflacija postepeno približavati donjoj granici cilja do kraja godine, a da će se u granicama ciljanog koridora naći sledeće godine.