Referendum u Republici Srpskoj - svetske sile protiv
Dušan Volaš/MONDO 

Time se, smatraju, dovodi u pitanje poštovanje Dejtonskog sporazuma. Međutim, još nema odluke o mogućoj zabrani ili sankcijama čemu se odlučno protivi Rusija.

Ovo je proisteklo iz zaključaka koje su na današnjem zasedanju u Sarajevu usvojili ambasadori Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira u BiH (PIK). Samo je ambasador Rusije izdvojio mišljenje od ovog zajedničkog zaključka.

Upravni odbor PIK-a zasedao je kako bi razmatrao stanje u BiH i mere koje bi se mogle poduzeti protiv sprovođšenja referenduma u RS kojim se pokušava osporiti autoriret Ustavnog suda BiH.

Nakon dva i po sata rasprave usvojena je izjava u kojoj se upozorava kako bi sprovođenje referenduma predstavljalo kršenje Dejtonskog sporazuma kao i na niz ranijih postupaka i izjava kojima se predsjednik RS Milorad Dodik i entitetski parlament pokušavali dovesti u pitanje poštovanje autoriteta državnih pravosudnih institucija.

"Ni jedan referendum ne može promeniti činjenicu da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće. Odluka Ustavnog suda BiH ostaje na snazi u potpunosti i mora se poštovati skladno Dejtonskom sporazumu", stoji u izjavi.

Upravni odbor PIK-a ostavio je delimično otvorena vrata za intervenciju visokom predstavniku međunarodne zajednice u BiH Valentinu Incku ističući kako je on i dalje "konačni autoritet" za tumačenje civilnih odredbi Dejtosnkog sporazuma.

"Upravni odbor PIK-a poziva institucije BiH da ovo pitanje reše kroz ustanovljene zakonske procedure i postojeći ustavni okvir, te putem konstruktivnog dijaloga. U tom kontekstu, konstatiramo da su pred Ustavnim sudom BiH već u toku postupci koje su pokrenuli predstavnici državnih institucija s ciljem ocenjivanja ustavnosti odluke NSRS o referendumu, kao i zahtev za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH o Zakonu o praznicima RS koji je podnela NSRS. Koliko je poznato Upravnom odboru PIC-a, predsednik Ustavnog suda je nagovestio da bi se sednica Suda mogla održati pre referenduma", stoji u izjavi ambasadora PIK-a.

Upravni odbor PIK-a poziva sve strane u BiH da se suzdrže od ishitrenih mera i retorike koja vodi podelama, koje samo produbljuju negativnu političku atmosferu.

"U tom kontekstu, Upravni odbor PIK-a žali zbog korišćenja secesionističke retorike na svim stranama, i još jednom potvrđuje svoju neupitnu opredeljenost za teritorijalni integritet i fundamentalnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta, bez prava na otcepljenje. Nećemo tolerisati bilo kakvo kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, uključujući, između ostalog, i pokušaje otcepljenja. Neće biti prekrajanja geografske karte BiH", poručuju ambasadori.

Sada se očekuje da Ustavni sud pre 25. septembra zauzme konačan stav i svojim "preseče" ovu krizu.

Svim stranama u BiH upućen je poziv da se do tada "suzdrže od ishitrenih mera i retorike koja vodi podelama" čime se produbljuje negativnu političku atmosferu.

Upravni odbor PIK-a iskazao je žaljenje zbog korištenja secesionističke retorike i još jednom potvrdio "nedvosmislenu opredeljenost za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta bez prava na otcepljenje".

Juče je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio da će 25. septembra biti održan referendum o Danu RS i da su sve političke snage u RS okupljene oko toga, jer je srpskom narodu dosta ponižavanja.

"Narodu je dosta tih nametanja i ponižavanja srpskog naroda i Republike Srpske i zbog toga je i došlo do odluke o referendumu", rekao je Dodik večeras za RTS.

On je ponovio da Bosna i Hercegovina nije nikakva država i da stranci na funkcijama u BiH pokušavaju da se pripreme za druge misije negde u svetu, te da je BiH zemlja koja ničemu ne služi osim za nadmudrivanje stranaca i pokazivanje mišića.

"Svih ovih 20 godina BiH nije uspela da nađe nikakav unutrašnji konsenzus", rekao je Dodik, navodeći da se tako desilo da u Ustavnom sudu tri stranca i dva Bošnjaka, koji su bili funckioneri SDA, donose sve ključne odluke.

"Doneli su i odluku o Danu Republike, a isto tako i o grbu i himni, koju su zabranili. Naša himna je bila 'Bože pravde', pa su za nju rekli da vređa neke druge", rekao je Dodik. Opširnije o tome čitajte OVDE.

Inače, predsednik Srbije Tomislav Nikolić pozvao je večeras na sastanak premijera Aleksandra Vučića. 

Nije objavljeno o čemu će govoriti šefovi države, ali se može prepostaviti da će jedna od tema, odnosno glavna tema, biti i ova vest u vezi sa referendumom u Republici Srpskoj.