Filmovi su tu da zabave, prikažu deo istorije ili zamišljeni svet naučne fantastike, uplaše i zaintrigiraju. Neko bi dodao i: uvrede, ponize, poigraju se s nečijim političkim ili religioznim shvatanjima.
Da su "Diktator" i "Zulender" bili zabranjeni iz političkih razloga mogli biste i da pretpostavite, ali da li ste znali da su "Simpsonovi" bili zabranjeni zbog upotrebe specifičnih boja?
Saznajte koji su filmovi bili zabranjeni za prikazivanje, u kojim zemljama i zašto:
Paklena pomorandža
Paklena pomorandža je film Stenlija Kjubrika iz 1971. godine. Film po istoimenom romanu Entonija Burdžesa sadrži uznemirujuće, nasilne slike koje stavljaju akcenat na psihijatriju, maloletnu delinkvenciju, i druge socijalne, političke i ekonomske situacije u futurističkoj Britaniji.
Aleks (Malkom Makdauel) je harizmatični, sociopatski delikvent koga interesuje klasična muzika (naročito Betoven), silovanje, i ono što obuhvata termin "ultra nasilje". Film prati užasne kriminalne radnje, njegovo hvatanje, i pokušaj rehabilitacije kroz kontroverzno psihološko uslovljavanje. U filmu su prikazane užasne scene nasilja i silovanja, zbog čega je film decenijama bio zabranjen. U Velikoj Britaniji je zabranjeno prikazivanje u bioskopima jer su reditelj Stenli Kjubrik i njegova porodica dobijali pretnje smrću.
Veliki diktator
Veliki diktator je američki film iz 1940. godine, čiji je režiser, producent i glavni glumac Čarli Čaplin.
Ovo je prvi Čaplinov zvučni film i ujedno njegova najpopularnija komedija, koju je britanski list "Gardijan" uvrstio među 25 najboljih komedija svih vremena. Film je parodija na Nacističku Nemačku, Hitlera i Musolinija, a imena su promenjena. U vreme snimanja filma, SAD su još uvek bile u miru sa Nemačkom.
Film je bio zabranjen u Latinskoj Americi (u zemljama koje su bile nacistički simpatizeri) i, naravno, Nemačkoj...
"Intervju"
Severna Koreja neće emitovati nijedan američki film, zašto bi film u kojem glavni junaci pokušavaju da ubiju vođu Kim Džong Una bio emitovan, zar ne? Film sa Setom Roganom i Džejmsom Frankom iz 2014. godine je bio zabranjen i u Rusiji.
"Poslednji tango u Parizu"
Ostvarenje Bernarda Bertolučija je 1972. godine u Americi bilo namenjeno "starijima od 18 godina". Erotsko remek delo slavnog reditelja prošlo je mnogo gore širom sveta - bio je zabranjen u većini zemalja, a u Italiji nije prikazan do 1986. godine (samo nedelju dana je bio na bioskopskim repertoarima), a Bertoluči je zbog prikazivanja "bezobrazluka" bio osuđen na četiri meseca zatvora.
Film Darena Aronofskog bio je zabranjen u brojnim zemljama Bliskog istoka, jer je u islamskoj veri zabranjeno prikazivanje likova proroka.
"The Simpsons Movie"
Apsolutni pobednik u "kategoriji" razloga zbog kojih je neki film zabranjen je film "Simpsonovi" iz 2007. godine. Ovog puta nije kriv Homer Simpson, krive su boje. Upotreba žute i crvene boje je upućivala na podršku pojedinim pobunjeničkim grupama.
"Teksaški masakr motornom testerom"
Ako niste gledali ovaj horor klasik pogledajte ga, a onda ćete možda i razumeti zašto je 1974. godine kada je objavljen bio zabranjen širom sveta. Film je u celosti, tačnije bez cenzure, prikazan tek 1999. godine.
"Vuk sa Volstrita"
Malezija, Nepal, Zimbabve i Kenija "nisu želeli" da gledaju priču Martina Skorsezea o "drogiranom brokeru". Ili to, ili ne vole Leonarda Dikaprija...
"Zoolander"
Filmski hit u kojem Ben Stiler igra umišljenog manekena koji postaje pion "prljavih modnih mogula" koji planiraju da ubije malezijskog premijera. Pogađate - u Maleziji je ovaj film ocenjen kao "definitivno nepogodan za prikazivanje".
"Salò, or the 120 Days of Sodom"
Jedan od najkontroverznijih filmova svih vremena jer obiluje scenama grafičkog nasilja i seksa. Objavljen je 1975. godine, a u Velikoj Britaniji prikazan tek 2000. Opisan je kao "najgori film koji ćete ikada videti", a zašto, saznajte OVDE.
Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici -MONDOZabava,kao i na Twitteru@Mondo_zabava.