"Uz pitanja zaštite manjina, nestalih, granice i drugih, posebno se ističe pitanje procesuiranja ratnih zločina i Zakona o nadležnosti državnih organa Srbije", rekao je Plenković u prvom intervjuu od izbora za premijera za "Jutranji list".
"Reč je o regionalnoj hibridnoj nadležnosti koju ne poznaje međunarodno komparativno kazneno pravo. Uveren sam da je to problem koji ćemo rešiti i osigurati bezbednost i slobodu kretanja hrvatskim braniteljima", dodao je Plenković.
Upitan da komentariše to što je hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović rekla tokom nedavne posete Briselu da je već izmenjen Dejtonski sporazum u BiH i da li misli da treba da dođe do promene koja će ovaj Dejtonski sporazum ostaviti kao deo prošlosti, Plenković je kazao da pretpostavlja da je predsednica mislila na niz promena koje se odnose na ustavnu arhitekturu BiH koje su se postupno događale u proteklih dvadesetak godina.
"Vodimo računa da je Ustav BiH jedan od aneksa Dejtonskog sporazuma. Ravnopravnost i konstitutivnost naroda se najbolje može postići sprovođenjem načela koja smo uvrstili u rezolucije Evropskog parlamenta, a to su decentralizacija, supsidijarnost, legitimna zastupljenost i federalizam. Naravno, pre svega je odgovornost na političkim strankama i institucijama u BiH da međusobnim dijalogom iznedre najbolje institucionalne promene koje odgovaraju interesima svih", rekao je hrvatski premijer.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina