Ministar za rad Aleksandar Vulin kaže da se migranti sada duže zadržavaju u Srbiji, da Srbija odgovara na svoje obaveze i da to radi na način “na koji nijedna zemlja na migrantskoj ruti ne može da se pohvali”.

"Niko ne može da kaže ružnu reč o Srbiji. O nama ružne reči govore oni koji nas nisu videli, oni koji su zlonamerni i oni koji ne žele da Srbija tako dobro izgleda pred čitavim svetom", rekao je Vulin i istakao da "sa gnušanjem odbija bilo kakvu kritiku o odnosu Srbije prema migrantima".

"NVO huškaju izbeglice protiv Vlade Srbije"

On je zamolio međunarodne organizacije i medije da kada pišu o Srbiji razmisle i da ne govore bez razloga ružno o Srbiji i da svoj veliki uticaj upotrebe da se "uklone granice i ograde, ako misle da je negde bolje".

Mađari nam vratili više od 80 migranata

Vulin je rekao da migranti na svom putu prvi put u Srbiji imaju obezbeđen smeštaj, hranu, lekarsku pomoć i humanost. Ponovio je da Srbija traži jedinstven evropski pristup u rešavanju migrantske krize do koga, nada se, polako dolazi.

Prema njegovim rečima, sada je nešto smanjen priliv migranata u Srbiju, delom zbog poštovanja ugovora EU - Turska, što je dovelo do znatno manjeg broja migranata koji napuštaju kampove u Turskoj. Dodaje da je manje migranata i na ulicama Beograda.

Dačić: Neće biti mesta za migrante!

Pošto je sa generalnim direktorom Evropske komisije za proširenje Kristijanom Danijelsonom obišao prihvatni centar u Obrenovcu, ministar je rekao da svako može da se uveri da su usluge u bilo kom prihvatnom kampu u Srbiji na najvišem mogućem nivou.

Danijelson je rekao da Srbija pokazuje jasan angažman na obezbeđivanju humanitarne pomoći za migrante u teškoj situaciji s obzirom na "pritisak" migranata u Srbiji, ali i u EU. Najavljujući dalju podršku EU Srbiji, Danijelson je rekao da EK ima pomoć Srbije u rešavanju migrantske krize, te da je prihvatni centar u Obenovcu dobar primer zajedničkog uspešnog rada.

Srbiji preti veći priliv migranata, vojska spremna

"Ovo nije samo problem Srbije već i izazov za celu Evropu i mi se suočavamo sa tim zajedno. Sarađujemo veoma blisko i za nas u EK je čast da imamo pomoć Srbije u rešavanju ovog problema, kao partnera", navodi Danijelson.

Prema njegovim rečima, EK je Srbiji za suočavanje sa posledicama migrantske krize od leta 2015. do sada pomogla sa skoro 50 miliona evra za podršku prihvatnim centrima, kao i srpskim graničarima.

U Srbiji više od 740 dece-migranata bez roditelja

Prihvatni centar u Obrenovcu, gde su smešteni migranti od 15 do 30 godina, danas su sa Vulinom i Danijelsonom obišli i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport, komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić i predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković.