Na Veliki petak, 9. aprila 1999. godine, udružene snage terorističke Oslobodilačke vojske Kosova, regularne vojske Albanije i NATO-a predvođenog Amerikancima, koji su davali vazdušnu podršku, pokrenule su veliku ofanzivu na graničnu karaulu Košare, na granici tadašnje Savezne Republike Jugoslavije i Albanije.
Neprijatelj je bio višestruko nadmoćniji, pa se nešto više od 1.000 srpskih vojnika branilo od napada divljačkog napada hordi koje su brojale između 5.000 i 6.000 Albanaca.
Naša vojska je odolevala napadima sve do 14. juna, kada se, po Kumanovskom sporazumu povukla sa Kosova.
"Herojstvo branilaca naše državne granice, koji su se junački borili za svaki metar srpske zemlje, Bitku za Košare svrstava među najsvetlije trenutke naše vojne i nacionalne istorije", ističe se u današnjem saopštenju Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Naša vojska je tada, uz nemale žrtve, uspešno nedeljama odolevala brojno i tehnološki nadmoćnijem neprijatelju, ali ju je svest o tome da brani ono što je srpskom narodu najsvetije učinila nepobedivom. "Herojska epopeja branilaca Košara će nas večno podsećati da je srpski narod nepobediv onda kada se jedinstveno bori protiv zla i nepravde i štiti ono što mu je najmilije i najdragocenije", napomenula je Kancelarija za KiM.
Neka je večna slava našim palim junacima u Bitki za Košare i onima koji su preživeli da o njoj pripovedaju budućim pokoljenjima, ističe se u saopštenju.
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"
Navijači Partizana prvi put zviždali svom igraču: Gube strpljenje za njega, evo čije su ime skandirali!