• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Spalionica u Vinči: "Najveća pljačka u istoriji" ili ušteda za građane?

Izvor MONDO/Agencije

Izgradnja spalionice u Vinči je najveća pljačka u istoriji, ocenio je danas Dragan Đilas. Zamenik gradonačelnika Goran Vesić tvrdi da građani neće plaćati nijedan dinar više odvoženje smeća i da će druge račune plaćati manje.

Možda će vas zanimati

Izgradnja spalionice u Vinči je najveća pljačka u istoriji, ocenio je danas Dragan Đilas, predsednik Stranke Slobode i pravde (SSP).

"Direktan trošak spalionice je 1.148.000.000 evra. Ako na tu cenu dodamo obavezu da plaćamo svaku tonu spaljenog smeća kao i otkup struje po duplo višim cenama od tržišnih, dolazimo do ukupnog troška od dve milijarde evra. To će Beograđani plaćati narednih 30 godina", naveo je Đilas u pisanoj izjavi.

On je istakao da "umesto toga možemo, kako smo predlagali, da napravimo spalionicu sa 179 miliona evra, pri čemu bi struja koja se proizvodi ostala vlasništvo grada, a sve bi finansirali kreditom EIB ili EBRD sa rokom otplate od 30 godina. Sve sa kamatom, taj projekat bi koštao 200 miliona evra".

"Razlika u ceni između ova dva projekta je 1,8 milijardi evra. Toliko je ukradeno od Beograđana. I nema tu nikakvih evropskih standarda kako to režim predstavlja. Reč je o najvećoj pljački u modernoj istoriji Srbije u koju je umešana i francuska kompanija SUEZ", zaključio je Đilas.

Ko o čemu, Dragan Đilas o krađi i poštenju, prokomentarisao je danas zamenik gradonačelnika Goran Vesić Đilasovu izjavu o spalionici u Vinči.

Vesić je objasnio da je ceo proces u vezi za javno-privatnim partnerstvom za rešenje deponije Vinča, počeo 2007. godine, kada je, kaže, Đilas bio ministar u vladi Vojislava Koštunice i kada je na vladi glasao da počne taj proces.

Đilas je, dodao je Vesić, kao gradonačelnik Beograda 2011. godine predložio da se napravi javno-privatno partnerstvo za deponiju Vinča.

"I po njegovom predlogu svaka porodica je trebalo da plaća taksu od 127 evra godišnje. Za 30 godina svaku porodicu je hteo da zaduži u Beogradu za 3.800 evra. Tako je Đilas imao nameru da radi spalionicu na deponiji Vinča“, naveo je Vesić.

Vesić ističe da aktuelna gradska vlast nije zadužila Beograd, već je pronašla partnera koji će da uloži svojih 330 miliona evra.

"Nismo opteretili građane, jer smo smanjili cenu grejanja i cenu naknade za odvoženje smeća, tako da građani neće plaćati nijedan dinar više račune nego ranije i neće biti opterećeni plaćanjem takse koju će uvesti grad, već će druge račune plaćati manje. U tome se vidi razlika između nas i njega“, rekao je Vesić.

Zamenik gradonačelnika je istakao da je Djilas sve što je danas rekao, mogao da kaže kao odbornik Skupštine grada, jer je gradski parlament dva puta raspravljao o JPP za Vinču.

"Dva puta sam ovo javno govorio, ali Djilas nije prisustvovao sednicama. Kada je imao priliku da priča tamo gde je mesto o tome, nije dolazio na sednice. Sve o čemu Djilas priča se svodi na krađu, jer on misli da svi na vlasti treba da rade ono što je on radio, tj. da kradu, ali moram da ga razočaram - otkad njega nema u Skupštini grada, nema krađe", rekao je Vesić.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dakki

Vreme ce pokazati sta je u pitanju.

xyz

Deo teksta sa Beobulilda vezano za koncesiju o kojoj se prica. Nažalost, mi nismo tretirali deponiju u Vinči kao resurs, već kao teret. Upravljanje i prerada otpada je izuzetno profitablina komunalna delatnost, koja ima široke efekte na efikasnost čitave ekonomije. Sa finansijske strane ova koncesija izgleda prilično nepovoljna, a sa dodatnim aneksima lako može da postane i štetna. Ne samo da Grad neće imati nikakvu dobit, već se obavezao na fiksnu nadoknadu koncesionaru od 38 miliona evra godišnje! Pored toga, koncesionar će značajno prihodovati na prodaji toplotne i električne energije (80MW), a ustupljena mu je i prerada građevinskog otpada koji isto obezbeđuje ogromnu zaradu. Ako je koncesionar obavezan da investira samo 300 miliona evra za 25 godina, jasno je da je francuska korporacija napravila sjajan posao za svoje akcionare. U odgovornoj ekonomiji, ovako veliki prihodi bi za 20 godina mogli da finansiraju sanaciju svih deponija u zemlji, izgradnju mreže reciklažnih fabrika i najmoderniju infrastrukturu za prikupljanje i separaciju otpada.

Lidija

Djilas ima obraza da prica o pljacki?! Ahahahaha, genijalno!

special image