Austrijanka Diana Budisavljević, supruga zagrebačkog lekara i profesora Medicinskog fakulteta Julija Budisavljevića, u Drugom svetskom ratu je spasila više od 15.000 srpske dece iz logora u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH).

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić u svojstvu građanina je podneo predlog da park koji se proteže od Brankovog mosta do Beton hale, gde će i biti podignut spomenik Diani Budisavljević, ponese njeno ime.

Vesić je istakao da je njena borba bila jedinstvena i da je svojim požrtvovanjem i nesebičnom ljubavlju prema srpskom narodu učinila da je Srbija nikada ne zaboravi.

Na današnjem zasedanju usvojene su i inicijative i da centralni park na prostoru Beograda na vodi, uz Bulevar Vudroa Vilsona i Nikolaja Kravcova, ponese naziv Savski park i da se podignu spomenici vojvodi i slikaru Petru Nikolajeviću Moleru i arhitekti Aleksandru Deroku, saopštila je Gradska uprava.

U obrazloženju se navodi da je u anketi koja je trajala do 11. maja, najviše predloga građana bilo da se taj prostor Beograda na vodi nazove Savski park.

U inicijativi zamenika gradonačelnika stoji i da spomenik Petru Nikolajeviću Moleru treba da bude podignut u parku u Molerovoj ulici na Vračaru.

Vesić je zajedno sa gradskim urbanistom Markom Stojčićem podneo inicijativu da se spomenik Aleksandru Deroku podigne na platou na uglu Topličinog venca i Čubrine ulice.

Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine grada Beograda usvojila je i zahtev Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda da se Spomenik lučkom radniku, delo vajara Radete Stankovića, koji se nalazi na Savskom keju, zbog rekonstrukcije keja premesti bliže glavnom stepeništu, tako da bude na reprezentativnijoj lokaciji.

HEROINA SVOGA DOBA

Diana Budisavljević je na prve vesti o boravku dece u koncentracionom logoru Lobor tokom oktobra 1941. godine, zajedno sa Markom Vidakovićem i Đurom Vukosavljevićem, pokrenula kampanju pod nazivom “Akcija Dijane Budisavljević”.

Akcija je podrazumevala izvlačenje i zbrinjavanje srpske dece i žena iz brojnih logora, uključujući i najozloglašeniji među njima – Jasenovac. Godine 1942. Diana je dobila pismenu dozvolu da izvede decu iz logora Stara Gradiška. Iste godine je uz pomoć ministra za socijalna pitanja uspela da decu odvede u Zagreb, Jastrebarsko i Sisak. Posle toga je lično učestvovala u spašavanju dece iz kampova Mlaka, Jablanac i Jasenovac, obučena u uniformu medicinske sestre Crvenog Krsta.

U ovoj akciji spašeno je preko 6.000 dece, koja su smeštena u hraniteljske porodice ili objekte Katoličke crkve.

Film o Diani Budisavljević, koji je nedavno prikazan istovremeno na televizijama u Beogradu i Zagrebu, prilično je digao prašinu u Hrvatskoj.