A razlog je "majstorski" - radnici izvođača radova DM Invest više puta su probušili vodovodne cevi na koje su naišle mašine za kopanje.
Firma je čak prekinula radova tvrdeći da Beogradski vodovod i kanalizacija nema mape instalacjia koje se poklapaju sa stanjem na terenu.
Gradsko komunalno preduzeće, pak, tvrdi da deo u kom su cevi pucale uopšte nije u njihovoj nadležnosti. U Kotežu trenutno ima vode, ali će se na gas pričekati.
Naselje je građeno početkom sedamdesetih godina, a kako tvrde u Udruženju građana "Kotež", u planovima nema ucrtanih postojećih cevi, pa je to razlog ovakvih problema.
"Radovi na gasifikaciji traju nekoliko meseci, poslednjih nedelja nekoliko puta se desilo da radnici probiju vodovodnu cev, a u domaćinstvima ostanu suve česme. Najgore je bilo pre par dana kada je probušena jedna od glavnih cevi na vodovodnoj mreži u Hrvatskoj ulici. Skoro tri dana pola Koteža nije imalo vodu. Razgovarali smo i sa izvođačem radova, za sada su radovi prekinuti, ali ne znamo kako će se dalje odvijati i kako će se rešiti ovaj problem", rekla je za "Novosti", Danijela Nestorović, pravni zastupnik ovog udruženja.
Radovi gasifikacije leve obale započeli su 4. maja u Krnjači. U planu je da se uradi 200 kilometara ove mreže, a do sada je završeno 120. Nakon završetka radova radnici DM Investa preseliće se na Karaburmu. Građevinski rok koji su dobili je novembar 2023. godine.
Rukovodilac radova na gasifikaciji iz DM Investa, Stefan Davidović, kaže da planove koje su oni dobili koriste i radnici JKP Beogradski vodovod i kanalizacija.
"Problem je nastao jer postojeća mreža nije ucrtana, pa nismo znali ni položaj ni dubinu na kojima se cevi nalaze. Šezdeset odsto planova nije tačno. Ostalo nam je da završimo još kilometar gasovoda u ovom naselju, ali radovi su trenutno obustavljeni", kaže Davidović.
Situacija bi sa gasiofikacijom pre mogla da postane bolja nego gora. Je, majstori najalvjuju da kada se vrate na teren verovatno će morati da posao rade na drugi način.
"Tako što ćemo seći asfalt, a tada će ulice biti u potpunosti blokirane. Do sada smo uradili 120 kilometara mreže tako što smo kopali ulazne i izlazne jame, a da ljudi nisu ni primećivali da je išta rađeno", kaže Davidović.
Iz JKP Beogradski vodovod i kanalizacija rekli su za beogrdski denvnik da se sva uslovna i legalno izgrađena vodovodna mreža nalazi u Geoinformacionom sistemu preduzeća i redovno se ažurira.
"Cevi koje je pomenuti izvođač oštetio tokom izgradnje gasovoda se nalaze iza glavnog (blok) vodomera. Cevovodi koji se nalaze iza glavnog vodomera nisu u nadležnosti našeg preduzeća, mi ih ne održavamo i iz tog razloga se one ne kartiraju".
Prema važećoj gradskoj Odluci o prečišćavanju i distribuciji vode, održavanje cevovoda iza glavnog vodomera je u obavezi vlasnika priključka, jer su to mreže koje su građene bez uslova, saglasnosti i nadzora JKP BVK - rekli su iz ovog preduzeća.
(MONDO/Novosti)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Crvena zvezda razbila Albu u Pioniru: Morala je da pobedi i uradila je to furiozno!
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
"Došli su na odmor, ali idu kući sa porazom" Trener Pariza peckao Grobare zbog poraza za infarkt
Istorija srpskog fudbala, evropska pobeda u Bačkoj Topoli! TSC razbio Švajcarce, pamtiće dugo Miloša i Petra