To je najavio zamenik gradonačelnika Goran Vesić na današnjem potpisivanju ugovora o donaciji.

Skulpturno-arhitektonska kompozicija "Večna vatra" nalaziće se na mestu gde je postavljena kapsula sa zemljom iz Rusije u njene temelje februara 2020. godine, kada je ministar odbrane Ruske Federacije Sergej Šojgu zvanično boravio u Beogradu.

Vesić je tom prilikom podsetio da ove godine svet obeležava 75 godina od pobede u Drugom svetskom ratu.

"Grad Beograd će dobiti spomenik večne vatre kao simbol zajedničkog stradanja Srba i Rusa u najvećem sukobu u modernoj istoriji sveta. Srbija i Rusija su ponosne na svoju antifašističku prošlost, a naš zadatak je da sećanje na tu prošlost negujemo i osnažujemo kako bismo budućim generacijama dali primer i putokaz koliko je vredna borba za slobodu i suverenitet. Svako dete treba da zna da je za njegov život u slobodi zaslužan neko ko je tu slobodu platio najvišom mogućom cenom, svojim životom. Spomenik zato nije samo simbol stradanja već i simbol večnog života, stremljenja ka slobodi, što je duboko ukorenjeno u tradiciji oba naroda",  rekao je Vesić.

Zamenik gradonačelnika je zahvalio ruskim prijateljima što su uvek bili uz Srbiju, i to u najtežim trenucima u našoj istoriji.

On je podsetio da smo zajedno vodili mnoge ratove i bitke, a da sada zajedno težimo nastavku saradnje zasnovane na međusobnom poverenju i uvažavanju.

"Politička i ekonomska saradnja Rusije i Srbije dostigla je najviši nivo u istoriji zahvaljujući predsednicima Aleksandru Vučiću i Vladimiru Putinu. Rusija je jedan od naših najvažnijih političkih partnera i ključni oslonac u zaštiti teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije po pitanju Kosova i Metohije", naveo je Vesić, podsećajući da je naša zemlja jedini kandidat za članstvo u Evrospkoj uniji koja nije uvela sankcije bratskoj Rusiji.

On je zahvalio ruskim prijateljima i donatorima koji su omogućili da Beograd dobije ovaj spomenik.

Beograd su u svojoj 7.000 godina dugoj istoriji gradili mnogi narodi i zato je on i keltski i ilirski, i vizantijski i rimski, austrijski i, naravno, slovenski. Jedan od tih naroda je i ruski narod zbog čega sa posnom kažemo da je Beograd i ruski. U njemu ima mnogo građevina koje su ruske arhitekte gradile, posebno u periodu između Prvog i Drugog svetskog rata, i ostavile trag u našem gradu. Zbgo toga se svi Rusi koji žive u Beogradu osećaju kao kod svoje kuće, jednako kako se mi osećamo kada odemo u Moskvu – rekao je Vesić.

Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da će spomenik „Večna vatra” biti kruna saradnje dveju država u godini obeležavanja 75. godišnjice pobede nad fašizmom.

(Mondo/Blic)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.