Treći talas korone je, po svemu sudeći, stigao i u Srbiju, kovid brojke rastu iz dana u dan, članovi Kriznog štaba otvoreno najavljuju još drastičniji porast broja novozaraženih u narednih sedam do deset dana, posebno ako se nastavi sa nepoštovanjem mera poput nenošenja maski, ali i okupljanja u najrazličitijim lokalima i nakon 23.00 časa.
Iako za sada svi izbegavaju priče o novim, znatno strožim merama, nema sumnje da će u jednom trenutku i one doći na red, baš kao što je to bio slučaj u prva dva udara korone, kako tokom marta i aprila, tako i u junu i julu. A, pod posebnom pažnjom biće - Beograd.
Naime, prema dostupnim podacima u poslednjih nedelju dana od 50 do čak 70 odsto zaraženih na dnevnom nivou je upravo iz prestonice!
Baš zbog popularnih beogradskih kafića, restorana, klubova i splavova je i doneta mera ograničavanja radnog vremena posle 23.00, a nije isključeno da to bude tek prva u nizu.
Podsetimo, u oba prethodna korona talasa ozbiljno se razmišljalo o svojevrsnom zatvaranju Beograda. Iako takva odluka nikada nije doneta, razrađivali su se pojedini modeli koji su trebali da imaju za cilj sprečavanje fluktuacije opasnog virusa.
Tako je u javnosti svojevremeno isplivala ideja da se praktično zatvore centralne gradske opštine i odvoje od prigradskih, iako nikada nije obelodanjeno gde bi se te "granice" nalazile.
Iako ova mera deluje kao prilično ekstremna, teško izvodljiva u praksi, te bi sigurno imala negativan ekonomski uticaj, ona definitivno nije "srpski specijalitet" pošto su nešto slično pre desetak dana primenili Španci i to u Madridu. Tačnije u pojedinim delovima njihovog glavnog grada!
Oni su, naime, "zaključali" određene delove Madrida, pojedine kvartove i manja naselja u kojima je beležen veliki broj zaraženih na 100.000 stanovnika. Oni su stavili pod posebnu kontrolu osam velikih stambenih blokova sa oko 900.000 stanovnika.
Kako su objasnile tamošnje vlasti, stanovnicima ovih delova Madrida zabranjen je izlazak iz domova osim u slučaju "opravdane potrebe", a u to spadaju odlazak na posao, zdravstvenu ustanovu, školu, obilazak bolesnih rođaka...
Zatvoreni su svi parkovi i igrališta, kafići i prodavnice mogu da rade samo do 22.00 časova, a ono glavno: bez potrebe stanovnici ovih delova ne mogu da putuju u druge delove Madrida! Niti drugi mogu kod njih da dolaze.
Rukovodeći se ovom idejom, o sličnom modelu se razmišljalo prethodnih dana čak i u susednoj Hrvatskoj, tačnije u Zagrebu.
"Mislim da mere moraju biti selektivne, ali smatram da je Zagreb premali da bi propisivali mere za gradske četvrti. Važno je da gradski stožer ima relevantne informacije o zbivanjima u gradskim četvrtima", rekao je tom prilikom Vili Beroš, ministar zdravlja Hrvatske.
Nadamo se da neće postojati razlozi da se o nečem sličnom uopšte razmišlja u Beogradu, ali zamislite samo da se, na primer, u svojevrsnom "laganom karantinu" nađu Blok 45, Učiteljsko naselje, Julino brdo ili prigradske opštine poput Obrenovca, Mladenovca ili Barajeva?
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola