Da li ste nekada zamišljali kako je Beograd izgledao ranije? Da li ste se pitali kako se život u njemu odvijao dok je naša zemlja bila Kraljevina?
Kako su se oblačile beogradske dame ali i Beograđani generalno i koje je bilo najpopularnije prevozno sredstvo? Kako su izgledale neke od zgrada koje i danas postoje i šta su voleli da jedu?
Odgovori na ta pitanja ali i još mnoga druga nalaze se u kratkometražnom filmu nastalom pre skoro jednog veka. Naime, neimenovani strani snimatelj, a profesionalnih snimatelja u to vreme nije bilo puno, našao se jednom prilikom u Beogradu davne 1922. godine.
Upravo zahvaljujući njemu i filmu koji je napravio, mi možemo da saznamo nešto o našem glavnom gradu kao na primer da se gibanica prodavala u kriškama na ulici, ali i da su voćne pite i pite sa orasima, po mišljenju ovog umetnika, bile sjajan biznis u Beogradu.
Ispred Novog dvora, logično, stajala je garda koju su drugi vojnici, prolazeći pored njih vojnički pozdravljali.
Vidimo i neke od prvih automobila u našem glavnom gradu, a putnik koji se našao u Beogradu kaže da primećuje da je od "vozila" na beogradskim ulicama najviše volovskih zaprega.
"Arhitektura je neopisivo slična onoj u gradovima Zapadne Evrope, a kao i kod nas na zapadu, restorani u Beogradu su veliki sa širokim terasama" neke su od impresija koje je umetnik podelio u svom filmu.
Objasnio je da se Srbija oslobodila od Turaka kao i to da su Turci u Beogradu "nekada bili vladari a danas prodavci limunade i vina".
Ljudi su, što se primećuje na snimcima, neretko bili nasmejani.
Ulice su bile prekrivene kaldrmom, a vidi se i tramvajska pruga koja je nekada prolazila kroz ulicu koju danas zovemo Kralja Milana.
Nošnja se razlikovala, pa se vide primerci kako narodne nošnje tako i odeće uglađenog građanstva u odelima, kaputima, cipelama i sa šeširima na glavama odnosno haljinama, kaputima i štiklama.
Na ulicama se družilo, jelo i pilo, peklo i pevalo a ono što je umetnik primetio je da "nema toliko gradova na svetu u kojima se može naći ovoliko različitih narodnosti kao što je to slučaj u Beogradu".
Istakao je da je za taj vremenski period, Beograd bio izuzetno moderan grad koji je obilovao modernim građevinama, ali ga je posebno intrigiralo ono što se i danas neretko čuje: spoj istoka i zapada.
Naime, posetivši beogradske pijace rekao je da odaju utisak orijenta čime se vidi uticaj koji je ostao za Osmanlijama.
Koliko mislite da se Beograd promenio od tada, šta mu je zajedničko sa tadašnjim Beogradom a u čemu se potpuno razlikuju?
(Mondo)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.