Prema novinama koje su predviđene izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, a koje su u skupštinskoj proceduri, sa fasada svih zgrada moraće da budu uklonjene spoljne jedinice uređaja za grejanje i hlađenje i da se instaliraju na način da nemaju uticaj na neposredno okruženje.
Spoljne jedinice prema izmenama Zakona moći će da stoje na dvorišnim fasadama, terasama, lođama ili krovovima. Brojni građani žive u stanovima koji nemaju terasu ili lođu. Stanovi im se nalaze u zgradama koje nemaju dvorišnu fasadu. Stanuju na nižim spratovima pa postavljanje spoljne jedinice na krov, po njihovom mišljenju, nije rešenje. Jedina opcija koju imaju, kako navode, jeste da ugrade uređaje za hlađenje u stanove.
Kako je za MONDO ispričao Predrag Popović iz klima servisa "Panda term", takvi uređaju koštaju oko 1.000 evra. "Klime koje se ugrađuju u stanove i koje nemaju spoljne jedinice izgledaju kao radijatori. Pored toga što su same po sebi skupe i njihova ugradnja nije jeftina. Ugradnja takve klime košta oko 200 evra", naveo je Predrag Popović iz pomenutog klima servisa.
Dodao je da smatra da će građani koji će morati da ugrade takve klime biti u finansijskom problemu zbog cene. "Međutim, neće samo oni biti u problemu. Dosta novca će morati da izdvoje i oni građani koji će spoljnu instalaciju morati da izmeste, na primer, na dvorišnu fasadu. Dužni metar instalacije sad košta 2.400 dinara. Za izmeštanje instalacije na dvorišnu fasadu je uglavnom potrebno oko 15 metara. I to je najmanje. Znači, građani će morati da izdvoje najmanje 300 evra", objasnio je Popović za MONDO. Napomenuo je da će većina građana morati da plati i više od 300 evra.
Šta kaže predlog Zakona o planiranju i izgradnji, koji je u skupštinskoj proceduri?
“Predlogom zakona propisano je da spoljne jedinice uređaja za klimatizaciju budu instalirane na način da nemaju uticaj na neposredno okruženje. Ovim članom propisano je i da su vlasnici zgrada javne namene koje se nalaze u granicama nepokretnih kulturnih dobara i njihovoj zaštićenoj okolini u obavezi da u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ovog Zakona sa uličnih fasada uklone sve spoljne jedinice uređaja za klimatizaciju odnosno da ovi uređaji ne budu vidljivi", navodi se u članu 83 Zakona.
Podsetimo, ukoliko se usvoje izmene Zakona odredba neće morati odmah da bude sprovedena. Rok da građani uklone spoljne jedinice sa fasada na način da ne budu vidljive biće 10 godina. Fizička lica koja nakon tog roka ne uklone spoljne jedinice prema Zakonu, moraće da plate kaznu od 25.000 do 50.000 dinara.
BONUS VIDEO:
(MONDO)