• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KRIMINOLOG O MASAKRU NA VRAČARU: Plašim se da ovo nije poslednji slučaj, to je efekat "ekspres lonca"

Dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja kazala je u „Uranku“ na televiziji K1 da se nažalost dogodilo ono što niko nije ni sanjao da će se dogoditi u Srbiji i Beogradu.

 KRIMINOLOG O MASAKRU NA VRAČARU: Plašim se da ovo nije poslednji slučaj, to je efekat "ekspres lonca" Izvor: K1 printscreen

"To su slike koje smo gledali u SAD, što je tamo svakodnevica. O tome će mnogo bolje govoriti psiholozi i psihijatri, to je takozvani efekat „ekspres lonca“. Ako su zaista tačni podaci da je dečak godinama bio isključivan iz društva ili na neki način trpeo „buling“, to je lekcija koju ćemo naučiti iz ovoga, da u budućnosti radimo na sistemu vrednosti i onome što nam je zaista bitno. Meni je zapanjujuća činjenica da je dečaku bilo tako lako dostupno oružje, kao i način na koji je on došao do njega, ušetao u školu sa pištoljem sa ne znam ni ja koliko metaka i uradio ovo u dvorištu škole i učionicama", rekla je kriminolog dr Ivana Stevanović i dodala da neke stvari, šta god uradili, ne mogu da se preveniraju.

Istakla je da su pre 20 ili 30 godina postojali slučajevi gde su maloletnici, dobri učenici, činili teška krivična dela.

"O tome govori efekat „ekspres lonca“, ta deca su ubijala članove porodice zbog neke zabrane ili loše ocene. Ovo je nešto što se nikada nije desilo u Srbiji, ali ne mogu da tvrdim da se neće ponovo dogoditi. Živimo u vremenu koje je potpuno drugačije, nažalost u vremenu savremene tehnologije koje su nam pored dobrih stvari donele i neke jako loše. Naša deca trpe veliki pritisak i od strane vršnjaka i od svojih roditelja, od očekivanja. Kao da su zaboravili da budu drugarice i drugovi", kazala je dr Stevanović na televiziji K1.

Drugovi su ga zvali štreber

Prema pisanju medija, dečaka koji je pucao u OŠ „Vladislav Ribnikar“ vršnjaci su zvali štreber.

"Nažalost, više nije primat da deca budu drugovi. Moramo kao društvo i kao država da se vratimo korak unazad. Radi se o školi koja važi za jednu od elitnih škola u Beogradu. Da li smo dovoljno radili sa tom decom da budu drugovi i drugarice? Ne želim da okrivljujem nikoga u ovom trenutku, ali moramo da postavimo pitanje šta roditelji očekuju od svoje dece. Hiljade pokušaja je bilo da se zabrane mobilni telefoni u školama, a roditelji su bili protiv. Plašim se da ovo nije prvi i poslednji slučaj i da ćemo se sa ovim u budućnosti suočavati", kazala je dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja u „Uranku“.

(MONDO/K1)

Možda će vas zanimati

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

koviljka

Ukinuti skole, ionako ne sluze nicemu ako nemas dobru vezu. Treba forsirati zadruge, velikog brata, cajke, golotinju, kriminal, netflix i ostale savremene vrednosti.

Iz CH

Treba napraviti reformu školstva. Štreberi sa štreberima, talanti sa talentima, loši đaci sa lošim đacima u isti razred. Živim u Švajcarskoj i ovde je školstvo organizovano sasvim drugačije. Posle četvrtog razreda osnovne škole se deca odvajaju po znanju i talentima. Do tada postoji samo primarna i specijalna za decu koja ne mogu pratiti normalnu nastvau. Posle dolazi dalja osnovna koja se deli na realnu i sekundarnu. Sekundarna se opet deli na A, B, C. Posle sedmog razreda se odvajaju kandidati za gimnaziju. Jako inteligentna deca se odvajaju u školu za talente. Uspeh u školi je osnova za zanimanje kojim će se dete baviti. Od toga živi i razvija se privreda. Ocenjuje se od 1-6, a samo od 4-6 su prolazne ocene. O ocenama se razgovara samo sa roditeljima u 4 oka. Ne postoji to ponižavajuće "sedi jedan", "sedi drvo na drvo" i sl. Ispiti se održavanju svakih pola godine od kako dete pođe u školu. Te ispite priprema ministarstvo obrazovanja. Nastavnici tokom godine testiraju decu i na taj način pripremaju za ispite. Sve je pismeno, osim stranih jezika gde je jedan deo usmeno, a to obavlja nastavnik. Srbija nikako da napravi neku reformu, sve što je nasledila od komunizma, to je zadržano. Zar su ljuti tako zatupili i bez ideja? Čemu ta ministarstva obrazovanja služe? Biti štreber je za roditlje ponos, a postalo je kod nas pogrdan naziv za dobrog učenika. Dobar i talentovan učenik se nalazi na udaru lošijih i loših. Ponižavaju i vređaju, a drušvene mreže danas deci za to služe.

Ajra

Zasto se uopste pitaju roditelji za telefone.. neka se pitaju u privatnim u drzavnim treba o tome da odlucuje vosi organ.. deca su nasa buducnost oni su kolektivna odgovornost.. svi treba da brinemo i da im budemo uzor ponasanjem a ne da se ogradjujemo.. a da ne pricamo o kadru u skolama svi sa dijagnozama i zasticeni kao beli medvedi.. trebalo bi im zabraniti telefone i uvesti uniforme.. lepo svi da budu isti.. a pedagozima povecati plate da budu normalne ali im povecati i odgovornost kao i kontrole sposobnosti rada..