Na sednici suda u ovom slučaju, u kojem je 16 okrivljenih osuđeno a 18 oslobođeno optužbi, po prvi put se pojavio pred javnošću nekadašnji direktor "C marketa" Slobodan Radulović, koji se 12. aprila predao srpskom pravosuđu nakon osam godina skrivanja.

Javnoj sednici, osim pojedinih okrivljenih, prisustvovali su i njihovi advokati iako su u štrajku.

Advokatske komore dale su uputstvo da advokati tokom obustave rada moraju da postupaju u predmetima koji su vezani za rok i žalbe, kao u ovom slučaju.

Posle dva meseca u pritvoru, Specijalni sud mu je zbog lošeg zdravstvenog stanja odobrio kućni pritvor sa elektronskim nadzorom.

Sud nastavlja sednicu sutra, a planirana je da traje devet radnih dana - do 24. oktobra, zbog obimnosti predmeta i velikog broja žalbi koje su izjavili optuženi, njihovi branioci i tužilaštvo.

Na sednici je najpre pročitana presuda, potom će biti predstavljene žalbe Tužilaštva i odbrane, a okrivljeni i njihovi branioci će moći da usmeno dopune svoje žalbene navode.

Nakon javnog dela sednice, petočlano sudsko veće će u nejavnom delu doneti odluku, a presudu može da potvrdi u celosti, može potpuno ili delimično da je preinači ili da je ukine i naloži novo suđenje.

PRVOSTEPENO OSUĐENO 16 LJUDI

Prvostepenom presudom Specijalnog suda maja 2013. godine, posle sedam godina od pokretanja krivičnog postupka osuđeno je 16 optuženih.

Tom presudom najvišu kaznu od devet godina zatvora dobio je bivši direktor Kreditno-eksportne banke Sekula Pjevčević, a kažnjen i je i novčanom kaznom od 800.000 dinara.

Nekadašnji predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević osuđen je za krivična dela kršenje zakona od strane sudije i zloupotrebu službenog položaja, pa mu je sud izrekao jedinstvenu kaznu od šest i po godina zatvora.

Pored toga, dobio je i zabranu obavljanja sudijske funkcije u roku od pet godina, a biće mu oduzeto i 5.080 evra i 113.000 dinara koje je protivzakonito pribavio.

Bivši stečajni upravnik građevinskog preduzeća Rad, Miljko Živojinović koji je i dalje u bekstvu osuđen je na pet godina zatvora.

Živojinović, inače sin poznatog glumca Velimira Bate Živojinovića, će uz zatvorsku kaznu, "građevinarima" morati da plati deo novca - 142.228 evra. Za ostatak, Specijalni sud ih je uputio na parnični postupak.

Nekadašnja sudija Trgovinskog suda Delinka Đurđević osuđena je na četiri godine zatvora zbog kršenja zakona od strane sudije a izrečena joj je mera zabrane bavljenja sudijskom funkcijom ood pet godina, nakon pravosnažnosti presude.

Vlasnik preduzeća Freš milk iz Ečke, Anđelko Bitović, dobio je četriri i po godina zatvora zato što je utajio porez, a moraće da plati i još 800.000 dinara novčane kazne.

Nekadašnjoj direktorki Poštanske štedionice, Jelici Živković, zbog primanja mita izrečeno je tri godine zatvora i novčana kazna od 800.000 dinara. Pored toga u narednih pet godina od pravosnažnosti presude neće smeti da upravlja državnom imovinom.

Advokat Nemanja Jolović, koji je optužen za pomaganje u izvršenju krivičnog dela kršenje zakona od strane sudije, osuđen je na dve i po godina zatvora i meru zabrane bavljenja advokaturom od tri godine.

Anđelko Bitević osuđen je na četiri po godine zatvora i 800.000 dinara, Milivoj Mirković i Zoran Jovanović na po tri godina zatvora, Srboljub Spasić dve i po godine zatvora, Milorad Maksimović i Radisav Jocović na po dve godine zatvora i po godinu dana zatvora dobili su Milan Rakočević i Mladen Stojčić.

Među oslobođenima su general Grujica Davidović, koji je bio specijalni savetnik u Radu, zatim, vlasnik Gemaksa, Đordo Antelj, i vlasnik Eko produkta, Milinko Brašnjević.