Tako moćne industrije na tako malom prostoru ima malo gde i u najrazvijenijim zemljama Evrope.
Fabrike u Šimanovcima proizvode automobilske delove, mašine, građevinski materijal, tu su pogoni pekarske industrije... U fabričkoj zoni površine 800 hektara sve kompanije su inostrane, osim „Agrosave” (proizvodnja semena kukuruza) i filmske industrije „Pink”. I biće ih još do kraja godine – najavljuje Radivoj Milošević, zadužen u opštini Pećinci za lokalni ekonomski razvoj.
Sve je, piše "Politika" počelo pre tačno 27 godina kada je deo atara prema autoputu, odlukom opštine Pećinci i Vlade Srbije, proglašen radnom zonom za privatna preduzeća. Na tom području uglavnom su bili pašnjaci, a tek mali deo se obrađivao zbog podzemnih voda. Najpre je izgrađena mreža kanala i tako je zemljište privedeno današnjoj nameni.
Poslednjih desetak godina građene su fabrike. Blizina Beograda i autoput učinili su da je najlošija zemlja za obrađivanje postala najskuplja u Srbiji. Hektar je dostizao cenu od 700.000 evra.
Zanimljivo je i da su vlasnici šimanovačke zemlje svojim naslednicima imanje delili tako da plodne oranice pripadnu deci koja će ostati na imanju, dok su one lošije parcele nasleđivali sinovi koji su svoju budućnost videli daleko od sela, kao i ćerke koje su se udavale van Šimanovaca.
Kako je baš toj zemlji vrtoglavo porasla cena od kada je proglašena radnom zonom, oni su se njenom prodajom, "ni krivi ni dužni obogatili".
Novac su uglavnom ulagali u nekretnine po Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima, ali bilo je i onih koji su kupovali najbolje oranice i danas su pravi domaćini.
"Mi smo jedino naselje u Srbiji, a verovatno i šire, koje nema nezaposlenih. Ovde posao nije dobio samo onaj ko nije hteo da radi. U fabrikama koje su se u Šimanovcima otvarale, radnih mesta bilo je i za nekvalifikovane i za one sa fakultetskim diplomama. Procena je da je tako zaposleno više stotina naših meštana. Ostali putuju iz susednih sela, ali i iz Beograda", ističe za "Politiku" Aleksandar Mandić, predsednik Saveta mesne zajednice.
Upravo zbog ove činjenice, Šimanovčani više ne odlaze iz sela, a očekuje se da će biti još više onih koji bi tu da se nastane. Biće izgrađen i duplo veći vrtić od postojećeg, a očekuje se i dogradnja osnovne škole, jer broj đaka raste iz godine u godinu. U školi je sada 260 učenika, a u vrtiću 170 mališana.
Jedini problem za one koji žele da se nasele u Šimanovcima, da ne bi svakodnevno putovali na posao, jeste što stare kuće nisu jeftine. Cena im je do 30.000 evra, a nema ih mnogo u ponudi. U mnogim selima Srema kuće takvog kvaliteta koštaju od 7.000 evra.
"Zato mi radimo na tome da proširimo zonu sela za stanovanje gde ćemo urediti placeve od po pet ari i prodavati, zavisno od lokacije, po ceni od pet do sedam hiljada evra za ar, pa neka ljudi sami sebi grade kuće", zaključuje Mandić.
-----------------------------------------
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte