Od početka školske godine đaci zemunske Osnovne škole "Svetozar Miletić" (osim prvaka) ne idu na nastavu. Nastavnici, ali i đaci i roditelji, kao i bivši đaci ove obrazovne ustanove, protive se razrešenju direktora Miroljuba Mosurovića, smatrajući je nezakonitom.
Na osnovu nalaza inspekcije rada, koje je ocenilo da je bilo propusta u radu ovog direktora i Školskog odbora, Ministarstvo prosvete je pred počeak školske godine donelo odluku o razrešenju direktora i tog tela, što je izazvalo proteste.
Direktor, Školski odbor i Savet roditelja su više puta do sada pozivali ministra da dođe u školu i uveri se kakvo je, zapravo, stanje.
Šarčević je danas novinarima rekao da mu se nije nije javio iz te škole i da će razgovarati sa svakim ko mu se najavi.
"Oni svojom voljom ne idu u školu, meni se niko nije javio. Znate, kad meni neko postavi ultimatum, ja na to neću reagovati. Kada reše da pričamo normalno, ja sam tu. Poslao sam poruke da im je plata dostupna, u školi postoji vršilac dužnosti direktora koji može da potpiše rešenja za plate, niko ih ne uslovljava. Takođe, i kolegi koji više nije direktor, i ja sam u svojoj karijeri imao periode kad nisam bio direktor, i o njemu ćemo brinuti. Niko nije rekao da se ni o čemu Ministarstvo neće brinuti. Mi imamo naviku da očekujemo da će sve biti onako kako mi zacrtamo, tako da meni samo ostaje da potpišem nečiji ultimatum. Ali, ja tako ne funkcionišem. Ja primam delegacije od sabajle, kada naprave manju delegaciju, postoji šef kabineta, postoji protokol, zna se kako to ide, ja ću ih uredno primiti, kao što primam svakoga ko se najavi", rekao je ministar.
U međuvremenu dogodio se obrt u funkcionisanju škole. Vršilac dužnosti direktora Miloš Gačić, koji je najpre podržao smenjenog direktora Ljubu, odlučio je da ipak prihvati novu funkciju.
UBEDLJIVA VEĆINA RODITELJA ZA NASTAVAK PROTESTA I OBUSTAVU NASTAVE
Za nastavak potpune obustave nastave do petka i protesta protiv smene direktora Miroljuba Mosurovića proteklog vikenda je glasalo više od 70 odsto od ukupnog broja roditelja učenika od drugog do osmog razreda, dok se 13,5 odsto njih izjasnilo protiv.
Iako je pravni tim roditelja utvrdio neosnovanost rešenje kojim se nalaže smena direktora, do sada im se niko iz nadležnih institucija nije obratio i odgovorio na njihov zahtev da se odluka ministarsva poništi.
Od početka školske godine i početka protesta, roditelji i zaposleni pozivaju resornog ministra Mladena Šarčevića na dijalog, da dođe u školu i uveri se da nema nezakonitosti u radu.
Umesto dolaska ministra, kolektiv je, nenajavljeno (što se inače ne radi) posetila prosvetna inspekcije.
Svoje stavove o aktuelnoj situaciji ministar Šarčević je izneo više puta u medijima.
U nedavnom gostovanju na televiziji Pink, Šarčević je protest roditelja ocenio kao "šačicu ljudi koja demonstrira politički hepening, i vrši teror nad drugim roditeljima koji žele da im deca idu u školu, ali se ne pitaju".
On je bio striktan da neće "da naseda na klasične ucene i pokušaje manipulacije" i "opstrukcije koje vodi direktor sa nekoliko pulena u školi". Šarčević je ponovio da se u školi radi nezakonito i da "ima tu posla i za druge organe".
Povodom ovog Šarčevićevog gostovanja oglasio se i sindikat škole pismom upućenom ministru, u kome, tačku po tačku, demantuje osam "nepravilnosti" iz rešenja o razrešenju, ali i Šarčevićeve izjave.
PREMA MINISTARSTVU, OVO JE PROBLEM:
1) Nezakonit prijem u radni odnos zaposlenih koji nisu imali potreban stepen stručne spreme, imali su samo osnovne studije 240 bodova a ne i master kako Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV) propisuje u čl. 8.
2) Način zasnivanja radnog odnosa sa troje zaposlenih je takođe u suprotnostisa članom 132. ZOSOV.
3) Broj učenika u odeljenjima veći je od propisanog (najviše do 30 učenika) Zakonom.
4) Škola nije dostavila dokaze za članove Školskog odbora da ispunjavaju uslove o neosuđivanosti što je predviđeno članom 54. stav 11. tačka 4. ZOSOV.
5) Da članovi Školskog odbora nisu članovi drugog Organa upravljanja što je takođe predviđeno članom 54. stav 11. tačka 2. ZOSOV;
6) Sednicama Školskog odbora ne prisustvuju redovno članovi sindikata, ni učeničkog parlamenta što je predviđeno Zakonom.
7) Školski odbor je doneo nezakonitu Odluku o preporučenom iznosu roditeljskog dinara u iznosu od 1.400 din. Mada je ovo u Zakonu isključivo ovlašćenje Saveta roditelja škole.
8) Školski odbor nije doneo Plan stručnog usavršavanja zaposlenih i nije usvajao izveštaj o njegovoj realizaciji na način kako je predviđeno članom 57. stav 1. tačka 8. Zakona;
9) Donošenjem nezakonitih odluka direktora i Školskog odbora stekli su se uslovi za uvođenje privremenih mera u skladu sa članom 35. Zakona".
Razrešeni direktor, zaposleni i Savet roditelja odbacuju sve ove tačke i navode da je Zakon poštovan.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina