Kako se navodi na sajtu Vranjskih, Obradoviću je zdravstveno stanje počelo da se pogoršava u kasnim večernjim satima, a odluku da potraži medicinsku pomoć doneo je posle savetovanja sa prijateljima koji su se okupili u redakciji "Vranjskih".

Osnivač Vranjskih zaključao se u redakciji lista

Televizija N1 je objavila da je Obradović, koji je smešten na interno odeljenje Zdravstvenog centra u Vranju, na preporuku lekara počeo da uzima hranu.


Direktor ZC Dragan Veličković kaže da je nakon terapije koju je primio zbog dehidratacije organizma, Obradović trenutno stabilno.

Podrvrgnut je dijagnostičkim pregledima i data mu je terapija, jer do jutros nije uzimao vodu i hranu.

Lekari su ga pregledali i zaključili da mu je potrebna bolnička nega kao i dodatni pregledi.

Obradović je juče počeo štrajk glađu u redakciji, nakon što su "Vranjske" ugašene juče, posle 23 godine postojanja.

Nema više: Ugašene Novine Vranjske

On je danas uputio direktorki filijale Poreske uprave u Vranju Slađani Stojanović pismo u kojem je naveo da firma od osnivanja posluje u skladu sa zakonom i transparentno i upitao da li je objavljivanje intervjua sa bivšim direktorom te filijale pre tri meseca razlog inspekcijskih kontrola.

U pismu koje je dostavljeno pisarnici tog poreskog organa, Obradović je naveo da je u februaru "Vranjskim" izdato uverenje da nema neizmirenih obaveza a da je u avgustu počeo inspekcijski nadzor primene propisa iz oblasti radnih odnosa i ugovora o radu.

Nekadašnji predsednik Nezavisnog udruženja npvinara Srbije je dodao da je početkom septembra, istog dana kada je izdat nalog, nedeljnik "Vranjske" posetila inspekcija Poreske uprave da kontroliše poreze i doprinose i da se u dokumentu navodi da "Vranjske" nisu obaveštene o toj poseti jer ;"postoje razlozi za neodložno postupanje i bojazan da bi obaveštavanje umanjilo ostvarenje cilja poreske kontrole", dok na odgovarajućem mestu u nalogu ti razlozi nisu navedeni."Zabrinjava me što su su po objavljivanju intervjua sa bivšim direktorom Poreske uprave, Filijala Vranje pre tri meseca, novinari redakcije dobili neformalne informacije da će Vranjske biti podvrgnute inspekcijskoj kontroli u narednom periodu sa zadatkom da nađu nedostatke koje bi kompromitovale poslovanje 'Vranjskih'", naveo je on.

Obradović je upitao na osnovu čega je Poreska uprava procenila da postoji potreba za "neodložno postupanje" i koja je to "bojazan da bi obaveštenje umanjilo ostvarenje cilja poreske kontrole", kao i da li je ikada poreska uprave odbila da izda potvrdu tom listu zbog neizmirenih poreskih obaveza.

"Zbog čega se meni, kao vlasniku i direktoru 'Vranjskih', već skoro dve godine odbija polovina plate na osnovu toga što je Poreska uprava računala dobit preduzeća, na koji je plaćen porez, kao moj lični prihod? Skrećem pažnju da je na dividende za 2013. plaćen porez na prihod od kapitala. Dokaz o tome da sam prijavio i platio porez na dohodak građana za 2013. godini su odluke Vranjskih o isplati dela dobiti i poreske prijave poreskoj upravi o obračunatom i plaćenom porezu na prihode od kapitala koje Poreska uprava u Vranju poseduje. Da li je u Srbiji dozvoljeno dvostruko oporezivanje ili obračunavanje različitih kategorija poreza na istu šifru osnove i da li je razlog za ovakvo rešenje to što službenici Poreske uprave Vranje nisu uspeli da me pronađu iako između naše dve zgrade nema ni desetak metara?", upitao je on.

Obradović je rekao da su "Vranjske" postojale 23 godine i da su novinari uprkos pritiscima koje su trpeli nastavljali da rade svoj posao poštujući profesionalne standarde i Etički kodeks novinara Srbije i da u poslednjih par godina predstavnici lokalni vlasti nisu tražili demanti, niti su Vranjske bile tužene zbog svog izveštavanja.

"Od svog osnivanja 1994. godine, 'Vranjske' trpe različite vrste pretnji i pritisaka. Redakcija je bila tri puta obijana, moj auto je dva puta oštećen, a pretnje su upućivane mojim kolegama, meni i mojoj porodici. Slučajevi obijanja, krađe i oštećenja imovine nikada nisu rasvetljeni, a većina pretnji nije istražena...", naveo je osnivač tog ugašenog lista.

PODRŠKA KOLEGA

Skup podrške Obradoviću "Stojim uz Vranjske" održan je sinoć ispred vlade Srbije, a okupljeni građani i novinari, kako kažu, došli su u znak solidarnosti sa "Vranjskim", za koje je stigla vest o gašenju, kao i Obradoviću, koji zbog toga štrajkuje glađu.

Kako je rekla novinarka Tamara Skroza, koja se obratila okupljenima, protest je neorganizovan, počeo je juče na društvenim mrežama, bez konkretnog plana, cilja, zahteva, te će, po svoj prilici, "nešto konkretno biti sutra", nakon očekivanog sastanka predstavnika udruženja, novinara, svih zainteresovanih iz civilnog sektora, te da predstavlja "pobunu savesti, ništa manje, ništa više".

Ilir Gaši iz Fondacije Slavko Ćuruvija rekao je da u vreme održavanja skupa predstavnici udruženja razgovaraju sa Obradovićem, nagovaraju ga da prestane sa štrajkom glađu i da misli da će tokom večeri "biti dobrih vesti o tome".

"Ovde smo da pokažemo solidarnost sa našim kolegama i novinama koje su za više od 20 godina ostavile neverovatan trag u srpskom novinarstvu", rekao je Gaši okupljenima.

Slobodan Georgiev iz BIRN-a je rekqao da je skup "Stojim uz Vranjske" zapravo slanje poruke Vukašinu Obradoviću da ima onih koji cene ono što je radio kao novinar 30 godina, da ga cene njegove kolege iz Vranja, "koje veoma teško žive".

Georgiev je, rekavši da je čuo za predlog da se ne izveštava sa događaja koje ima ministar odbrane Aleksandar Vulin, smatra da je to malo i predložio je da se ne se izveštava ni sa jednog događaja vlade, niti predsednika, "sve dok se ne napravi neka vrsta konsenzusa".

"Ovo nasilje kom smo izloženi je kontinuirano. Nije Vukašin samo izložen. Imamo tuče, rutinske pretnje novinarima, s tim mora da se prestane. I ako postoji neki zahtev, stop tom nasilju. Nemojte više da nas maltretirate", rekao je Georgiev.

Na skupu "Stojim uz Vranjske", videle su se parole "Probudi se voljena Srbijo, dugo si spavala u medijskom mraku", "Srbija, narod i objektivni mediji su taoci", "#Stojim uz Vranjske".