Polovina anketiranih srednjoškolaca u Jablaničkom okrugu smatra da Srbiji nije mesto u Evropskoj uniji (EU) ali, istovremeno, im je EU privlačna, rezultat je istraživanja Ministarstva Srbije za evropske integracije i organizacije EPUS Leskovac.

Na konferenciji za novinare u Tehničkoj školi "Rade Metalac" uz čiju podršku je obavljeno istraživanje, rečeno je da je anketirano 500 učenika iz 18 srednjih škola u Leskovcu, Lebanu, Bojniku, Medveđi i Vlasotincu.

Između 41,2 i 51 odsto ispitanika smatra da je EU "nepravedna prema Srbima, da u EU mali narodi propadaju, da su narodi EU uobraženi i da omalovažavaju Srbe, da EU nudi med i mleko, a nas će samo iskoristiti", te da će EU "umanjiti slobode koje Srbija sada ima, da će EU uništiti srpski nacionalni identitet i da su EU i Srbi različiti svetovi gde niko nikoga ne razume".

Suzana Dimitrijević iz organizacije EPUS rekla je da su, s druge strane, ti isti mladi ljudi odgovarali da bi rado, kada završe školovanje, otišli da rade u Evropskoj uniji jer se tamo bolje živi.

Ocenjujući šanse za bolji život u Evropskoj uniji, 60,1 odsto ispitanih je navelo da EU otvara mogućnosti za mlade, 43,1 odsto da EU poštuje različitosti svih naroda, 52,6 odsto da EU podržava različite veroispovesti i 53 odsto srednjoškolaca se opredelilo za stav da ulazak u EU Srbiji otvara mogućnost razvoja.

"BiH u EU tek 2050. godine, a Srbija..."

Trećina ispitanika nije znala, ili nije imala nikakav stav o odnosima Srbije i Evropske unije, što pokazuje, kako je rečeno, da mladi ne znaju dovoljno ni o EU, ni o evro-integraciji Srbije.

"Ovim istraživanjem je osvetljena potreba za boljim informisanjem mladih o evropskim integracijama Srbije, što je pre svega zadatak za škole i medije, jer jedino dobra informisanost i činjenice mogu pomoći da se prevaziđu predrasude", zaključuje EPUS.