To je izjavila direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, istakavši da se zloupotrebom dečijeg rada negativno utiče na intelektualni, fizički, društveni i moralni razvoj deteta, a da izloženost deteta neadekvatnom radu negativno utiče na njegovo školovanje, a posledično i na buduće dostojanstveno zaposlenje.

Podaci iz Izveštaja centara za socijalni rad za 2016. godinu pokazuju da su centri za socijalni rad u starosnoj grupi korisnika od 0 do 17 godine registrovali oko 13.000 dece u sukobu sa zakonom, 9.300 dece žrtava zanemarivanja i zlostavljanja, 610 dece bez pratnje i 405 dece povratnika po readmisiji.

"Deca iz ovih grupa predstavljaju potencijalne žrtve zloupotrebe dečijeg rada", istakla je Paunović na konferenciji "Mapa puta za eliminaciju dečijeg rada uključujući njegove najgore oblike".

Ona je rekla i da fenomen dečijeg rada i posebno štetnih oblika dečijeg rada i zloupotrebe dečjeg rada u Srbiji još uvek nedovoljno istražen.

Ipak, prema njenim rečima, na osnovu pojedinih relevantnih podataka iz različitih anketa i izveštaja, može se postaviti šira slika o izloženosti dece zloupotrebi rada, kao i grupama koje su potencijalno u riziku.

Ona je podsetila na rezultate istraživanje višestrukih pokazatelja položaja dece iz 2014. koje ukazuje da je oko 10 odsto dece starosti od pet do 17 godina, uključeno u ekonomske aktivnosti dovoljan broj sati da bi se njihov rad klasifikovao kao "nepoželjni" dečiji rad.

U Srbiji 2.000 dece živi i radi na ulici

Govoreći o osnovnim izazovima u ovoj oblasti, Paunović je istakla stvaranje normativnog okvira za praćenje pojave zloupotrebe dečijeg rada, definisanje indikatora i podataka o broju dece koji se prate i jasno definisanje mandata institucije na nacionalnom nivou koja bi bila zadužena za koordinaciju ovog procesa, objedinjavanje podataka i njihovo objavljivanje.