"U ovoj godini ubijene su 44 osobe, od čega 29 žena, 14 muškaraca i troje dece - jedna beba, petogodišnjak i sedamnaestogodišnjak", rekla je Jasmina Puhača iz MUP-a, a prenose Novosti.

Prema njenim rečima, policija je od juna do 30. novembra podnela 6.381 krivičnu prijavu protiv 5.966 počinilaca porodičnog nasilja, od kojih su 5.430 bili muškarci, a 536 žene. Policija je izrekla i 12.466 hitnih mera (do 48 sati).

Kako piše taj list, uz privremenu meru udaljenja iz stana ili zabrane prilaska i kontakta sa žrtvom, porodični nasilnici ubuduće će, po nalogu suda, moći da budu poslati i na lečenje, odnosno psihosocijalni tretman.

Shvatimo nasilje OZBILJNO: Ubijeno je 29 žena

Za one koji dobiju meru psihosocijalnog tretmana, biće organizovana posebna savetovališta.

Valentina Anđelković iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračku i socijalnu zaštitu rekla je na skupu "Efekti sprečavanja nasilja u porodici i izazovi u praksi", da već sada 155 obučenih profesionalaca rade sa porodičnim nasilnicima.

Neki od počinilaca stižu na tretmane po sopstvenoj volji, dok druge upućuju centri za socijalni rad ili tužioci u okviru primene mere oportuniteta.

Za prvih pola godine primene novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, prijavljeno je više od 20.000 slučajeva porodičnog zlostavljanja, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić.

Određeno je više od 7.000 hitnih mera, to jest udaljenja ili zabrane kontakta, kao i više od 4.000 individualnih planova za zaštitu žrtava.

On je konstatovao da se još mora raditi na boljoj koordinaciji institucija, a upitan koje su kazne za državne organe ako dođe do propusta, jer se dešavalo da žene neposredno pre ubistva prijave nasilje, naglasio je da postoji unutrašnja kontrola postupanja državnih službenika, kao i disciplinska odgovornost, pišu Novosti.

Kad im "kvrcne u glavi" - ima li leka za nasilje?