• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija danas: Radnici ginu, tužbe zastarevaju...

Izvor Tanjug

Nedovoljna ili neodgovarajuća zaštita radnika od početka godine odnela je 24 života, a trećina žrtava je stradala na građevini. Firme za propuste odgovaraju retko, i jeftino se izvlače, kažu inspektori.

 Pogibije na gradilištu - tužbe zastarevaju Izvor: MONDO/Lana Stošić
Izvor: MONDO/Lana Stošić

Samo u poslednjih nedelju dana, poginula su tri radnika, a poslednji slučaj desio se na gradilištu poslovno-stambenog objekta između ulica Kneza Miloša i Sarajevske u Beogradu, gde je radnik stradao kada se na njega obrušio stari zid.

Kazne manje nego što zakon kaže

Jedan od značajnih problema u borbi protiv nelegalnog rada, kažu u Inspektoratu, su i blage kazne koje izriču sudovi. Poslodavci koji angažuju radnike bez ugovora najčešće pred nadležnim sudovima budu kažnjeni sa 150 do 300 hiljada dinara, što je ispod zakonom propisanog minimuma, ali čest je i slučaj da predmet zastari pred sudom pa odgovorni nikada ne plaze novčanu kaznu. Đurović dodaje i da se za šest meseci ove godine u budžet Srbije slilo oko 116 miliona dinara na osnovu kazni koje je inspekcija izrekla zbog propusta u angažovanju radnika, a kada bi se postupilo po zakonu, kaže, u budžetu bi bilo 1,97 milijardi dinara.

Kada je reč o ovom slučaju, direktor Inspektorata za rad Stevan Đurović kaže za Tanjug da se odgovornost redovno prebacuje sa jednih na druge.

"U ovom slučaju koji se desio na gradilištu u Beogradu, ne može svoj deo odgovornosti sa sebe da skine onaj ko je dao dozvolu, a dozvolu za tu vrstu gradnje daje Grad", kaže Đurović.

Objašnjava da je zakon jasan i da u okviru Grada Beograda radi građevinska inspekcija koja je, kako navodi, u obavezi da obavlja kontrolu i nadzor nad objektima kojima izdaje dozvole za izgradnju.

Stradali radnik radio "na crno"! (FOTO)

Radnik koji je juče izgubio život, a kojem poslodavac nije obezbedio ugovor o radu, podseća Đurović, svojevremeno je bio i pripadnik jedinice vojske Srbije u rejonu karaule Košare tokom NATO agresije.

Đurović kaže da je u ovom slučaju u toku istraga koja će utvrditi propuste izvođača ali i investitora, a Inspektorat će, kaže, protiv njih verovatno podneti krivične prijave.

Najviše radnika, navodi Đurović, strada upravo u glavnom gradu, pet ih je izgubilo živote od početka godine.

Iako su novčane kazne za "rad na crno" visoke i kreću se od 800.000 do dva miliona dinara, inspektori rada su u prvih sedam meseci zatekli kod poslodavaca 10.258 radnika bez ugovora.

Ovi poslodavci su nakon intervencije inspektora zaposlili 8.663 radnika što je 84 procenta.

TUŽILAŠTVO I POLICIJA ISPITUJU PROPUSTE

Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu dalo je nalog policiji i građevinskoj inspekciji da utvrde uzroke i propuste u slučaju pogibije jednog radnika na gradilištu u Kneza Miloša gde je nekada bila zgrada američke ambasade. Kada budu dostavljeni izveštaji tužilaštvo će odlučiti da li će i protiv koga pokrenuti postupak, rečeno je Tanjugu u tom tužilaštvu.

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Владимир

И ко је ту крив породице су остале без глава породица, без прихода. Држава није уредила ту делатност, а њуди гину. И ко ће помоћи тој поросици ко???

Hanibal Lektor

Pitam se da li bi taj radnik poginuo da je bio prijavljen?

Ljubisav

Zakazao sam prosle godine termin u nemackoj ambasadi, nasao poslodavca i posle 9 meseci evo me u Nemackoj. Zadovoljan sam, imam lep smestaj, radim u struci kao stolar i imam brutto satnicu 8,5e. Uskoro cu primiti prvu platu.

special image