Kafane su mesta koja su sastavni deo naše tradicije, folklora. Kafane su mesta u kojima odlazimo da se veselimo, obeležavamo važne datume, delimo radost i tugu sa prijateljima, u kojima su nastala mnoga važna dela iz sveta književnosti, slikarstva...

Ali, postali smo nemarni, nezainteresovani za opstanak onih koji imaju prefiks "kultne", koje su značajne za istoriju ovog grada, podneblja, tradiciju.

Vest da je "na prodaju" stavljena i čuvena kafana "Manjež" u blizini Jugoslovenskog dramskog pozorišta i Studentskog kulturnog centra, čiji koreni datiraju još iz 20-ih godina prošlog veka, izazvala je mnogo komentara na sajtu MONDO, ali i na društvenim mrežama.

Svi ti komentari, uglavnom negativni, mogu da se sublimiraju u jedan: "Da li ćemo sačuvati bar nešto od naše tradicije i istorije?".

Ekipa MONDA uputila se u restoran "Manjež" da iz prve ruke čuje šta se, zapravo, dešava u vezi sa sudbinom tog ugostiteljskog objekta, koji postoji od 1922. godine, kada se zvao "Kod tetka Jele", a od 1936. godine nosi sadašnje ime.



Vest koja je objavljena, međutim, nije potpuno tačna. Naime, "Ekspobanka", koja je pravni naslednik "Marfin banke", dala je na prodaju, po osnovu aktivirane hipoteke, samo poslovni prostor (185 kvadratnih metara) u kojem trenutno radi restoran "Manjež", a sve što se nalazi u restoranu, uključujući zidne podgloge, stolove, stolice, kuhinju, toalete... pripada drugom vlasniku.

"Mi smo sa bankom imali potpisan ugovor o zakupu na 5 godina, plus mogućnost da produžimo taj ugovor na još 10 godina. Međutim, banka je taj ugovor jednostrano raskinula i mi smo već dve godine u sporu sa bankom", rekla je za MONDO Marija Vidović, direktor firme koja upravlja restoranom "Manjež".

Dakle, prvi i osnovni problem koji se pojavljuje jeste - kako banka može da oglašava prodaju poslovnog prostora kada još nije sudski rešen taj spor o jednostranom raskidu ugovora o raskidu.

Prema oglasu o prodaji poslovnog prostora u Ulici Svetozara Markovića 49, koji je objavljen na sajtu "Ekspobanke", zainteresovani imaju rok do petka, 14. septembra do 16 časova da dostave ponude. Sadašnji vlasnici restorana "Manjež" i hotela sigurno će dostaviti svoju ponudu.

"Da, mi želimo da nastavimo da radimo. I ponašamo se potpuno normalno i uobičajeno, sve funkcioniše kao i svakog dana. Trudili smo se i trudimo se da 'Manjež' ostane kafana o kojoj se pričalo decenijama", rekla nam je Marija Vidović, u šta smo se i sami uverili, a pojedini stalni gosti, videvši novinarsku ekipu MONDA, šalili su se da su došli da se raspitaju "koliko košta restoran".

Priča o restoranu "Manjež" i pravno-imovinskim odnosima traje već desetak godina. Sadašnji vlasnici, odnosno pravno lice koje upravlja ovim objektom, ulagalo je značajna sredstva proteklih godina da "Manjež" sačuva sadašnji izgled. Restoran je jednom već bio prinudno zatvaran kada su izvršitelji došli sa gomilom policajaca, koje su zaposleni uredno počastili i potom mirno izašli iz objekta.

undefined manjež

Izražava i svoju i nadu svih 20 zaposlenih da će "Ekspobanka" prihvatiti baš njihovu ponudu. A šta ako se to, ipak, ne dogodi?

"Mi verujemo da će naša ponuda biti adekvatno razmotrena i priihvaćena, pre svega. A ako ne bude prihvaćena, onda će neki novi kupac ući u potpuno prazan lokal, jer je kompletan inventar, sve ovo što vidite, uključujući zidne podloge i gipsane radove... naše. A i odlučni smo da 'Manjež', ako ne bude na ovom mestu, nastavi da radi na nekom drugom, jer bi bilo suludo da rušimo tradiciju koja traje od 1936. godine od kada nosi sadašnje ime. Uostalom, samo time ime - Manjež - nosi težinu i mnogo je bitnije za javno mnjenje od neke druge kafane", rekla je Marija Vidović, koja je u "Manježu" od 2007. godine.

Da u "Manježu" misle na svoje stalne goste, a pogotovo na glumce iz JDP-a, pokazuje i to što su napravili "lojaliti članske karte" vernim mušterijama, uz ličnu poruku za svakog.