Ombudsman - Državni organi dužni da štite ugrožene novinare
MONDO/D.P. 

Iako se u pomenutom linču radi o autorskom tekstu i mišljenju pojedinca u jednom nedeljniku a u kojem se ponižava profesija i narušava integritet novinara, kao država i društvo ne smemo zaboraviti da se prava pojedinaca ili grupe građana mogu širiti samo do granice dok ne ugrožavaju prava drugih, a govor mržnje i obeležavanje neistomišljenika kao neprijatelja države svakako prelazi tu granicu, uveren je Pašalić.

Povodom 2. novembra, koji se u svetu obeležava kao Dan borbe protiv nekažnjenosti zločina nad novinarima, Pašalić napominje da ne smemo okretati glavu i ostati nemi na činjenicu da je od početka ove godine zabeleženo 73 napada na novinare, prema podacima novinarskih udruženja, među kojima je bilo pritisaka, verbalnih pretnji ali i fizičkog napada.

Vučić: Osuda "Ilustrovane", ali šta sa Vučićevićem?

"Svaki napad na medije i novinare, da li fizičkim zastrašivanjima, ili političkim i ekonomskim pritiscima, znači pokušaj ućutkivanja slobode govora i kritičkog duha javnosti. Nadležni državni organi dužni su da zaštite ugrožene novinare i da im obezbede uslove u kojima će profesionalno i bez straha obavljati svoj posao, a one koji ih napadaju, privesti pravdi", naglasio je Pašalić.

Kako bi sve pritiske na novinare učinio vidljivijim, Zaštitnik građana je obavio razgovore sa predstavnicima medijskih udruženja i najavio izradu posebne platforme na kojoj bi svi slučajevi napada na novinare bili zabeleženi, uključujući i slučajeve koje ne prepoznaju postojeći mehanizmi zaštite, a javnost obaveštena o ishodu postupaka nadležnih u tim slučajevima.

Zaštitnik građana, kao i do sada, izražava uverenje da će država stvoriti atmosferu za slobodu kritičkog govora, koji ne smemo tumačiti pretećim, već kao podsticaj za napredak celokupnog društva, navedeno je u saopštenju ombudsmana koje je dostavljeno medijima.