Transparentnost Srbija ocenila je danas, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, 9. decembra, da većina mera iz Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije za period 2013-2018. nije realizovana, a da i one koje su formalno ispunjene uglavnom nisu donele očekivane rezultate.

"Proklamovana 'nulta tolerancija na korupciju' nije rezultirala kažnjavanjem svih zloupotreba", kaže se u saopštenju Transparentnosti.

Za uspešnost gonjenja korupcije su pre pet godina u Strategiji i Akcionom planu postavljeni ne naročito ambiciozni ciljevi - da se za svega 30 odsto poveća broj pravnosnažno osuđenih učesnika u korupciji od ionako malog broja presuda.

Akcija protiv korupcije: Uhapšeno 38!

Međutim, broj osuđenih ne samo da nije povećan, već je značajno smanjen.

"Za krivična dela primanja mita, davanja mita i trgovine uticajem, broj osuda se 2017. smanjio više nego duplo u odnosu na 2012. - sa 116 na 55, dok je kod kažnjavanja zloupotrebe službenog položaja podbačaj nešto manji. Nije se povećao ni broj prijavljenih slučajeva korupcije i pored toga što je u međuvremenu usvojen Zakon o zaštiti uzbunjivača, a neki od njih su dobili zaštitu od otkaza", kaže se u saopštenju.

Među 20 uhapšenih i "prljavi" policajci

Transparentnost navodi i da je Vlada odustala od uvođenja krivičnog dela "nezakonitog bogaćenja", iz člana 20. Konvencije UN protiv korupcije, što je bilo predviđeno Akcionim planom iz 2013, a što je trebalo da omogući krivično gonjenje javnog funkcionera za "za znatno uvećanje imovine koje ne može razumno objasniti s obzirom na njegova zakonita primanja".

Srbi sad veruju policiji, i misle da je korumpirana

Međunarodni dan borbe protiv korupcije ustanovila je Generalna skupština UN jer je 9. decembra 2003. godine počelo potpisivanje pomenute Konvencije UN protiv korupcije.