/grafika: Aleksandra Ajdanić, Data Media Market/
Borba za bolji, lepši, bogatiji život počinje od mikrosredine. Tačnije, počinje iz kuće, od kućnog vaspitanja. Zato svaki čovek mora da počne prvo od sebe.
Ako ste jedan/jedna od onih koji se otarase plasitične kese ne mareći gde je baca, OBAVEZNO pročitajte ovo. A i ako ste jedan/jedna od onih koja vodi računa o tome da Zemlja diše.
Plastične kese su jedan od najvećih kancera na planeti.
Ciklus razlaganja plastične kese, doduše one starije generacije (danas je većina kesa "biorazgradiva"), traje stotinak godina! Dodajmo tome milione tona plastičnog otpada u svetu završava u rekama, morima i okeanima.
Kad pogledate našta nam liče priobalja reka i reke i šta sve u njima pluta... suza da vam krene. Uz to, novi napad na prirodu su i derivacione mini-hidroelektrane...
Srbiju na godišnjem nivou "zatrpa" čak devet miliona kesa za jednokratnu upotrebu. Za nešto što koristimo 5, 10, 15 minuta... potrebno je nekoliko stotina godina da bi se razgradilo u prirodi! Prema podacima, svaki čovek godišnje iskoristi od 60 do 100 kesa.
U Srbiji je nešto počelo da se radi po tom pitanju. Grad Beograd nedavno je doneo odluku da od 2020. godine "protera", odnosno zabrani upotrebu plastičnih kesa.
A da bi se kupci naterali da promene navike i počnu da nose platnene vreće (cegere), trgovinski lanci uveli su naplatu plastičnih kesa.
MONDO TV PRILOG: "BOLJE TORBA U RUCI NEGO KESA NA GRANI"
Prema nezvaničnim podacima, na Zemlji se svakog minuta proizvede milion plastičnih kesa. Kada se uzme u obzir podatak koji je naveo Greenpeace, da na svakoj kvadratnoj milji okeana (1 milja - 2,6 km) ima oko 40.000 komada plastičnog otpada, koji pluta po njemu, a pritom samo jedna kesa može da traje čak 1.000 godina dok se potpuno ne degradira, jasno je koliko je problem ozbiljan.
TRENUTNA SITUACIJA U SVETU
Ministar za zaštitu životne sredine Srbije Goran Trivan izjavio je letos da je broj upotrebe plastičnih kesa prepolovljen otkako su trgovinski lanci uveli njihovu naplatu i dodao da se ide ka potpunoj zabrani upotrebe kesa, što je već učinio određeni broj zemalja u svetu.
PROČITAJTE I OVO >>>>KAKO SE RECIKLIRA FRIŽIDER
Ali, nisu samo kese veliki problem zagađenja voda Srbije, tu su i fabrike i gradske kanalizacije. Ministar Goran Trivan je prošle godine najavio i izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda i rekao da za taj posao treba oko pet milijardi evra.
Cilj je da se za 10 godina reši problem zagađena vodotokova otpadnim vodama.
Govoreći o otpadu oko beogradskih splavova-restorana, ministar je rekao da Beograd priprema poseban projekat, brod za prikupljanje plastičnog otpada.
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju
"Reći ću vam sada kakav je čovek Nikola Mirotić": Burna konferencija Mesine, progovorio posle 6 godina ćutanja
U mrežastim čarapama i miniću: Voditeljka na koncertu Jelene Rozge, prva došla i pokazala izvajane noge
Partizan traži da KSS ukine novo pravilo! "Protivno je propisima, Savez nije ovlašćen za to"