Najveći problem bio je sa mesom, kog je povučeno čak 28,6 tona, a hrana koja je bila namenjena našim trpezama najvećim delom je povučena zbog isteklog roka trajanja proizvoda, kao i zbog mikrobioloških parametara iznad referentnih vrednosti, navodi "Kurir".
Naime, veterinarska inspekcija je u periodu od 1. januara do septembra ove godine, u 4.129 vanrednih kontrola u mesarama, samoposlugama, prodavnicama delikatesa, prodavnicama ribe, na pijacama, zatim u ugostiteljskim objektima i prodavnicama brze hrane utvrdila čak 848 neusaglašenosti.
Pored mesa, zaplenjeno je 2.617 kilograma mleka i proizvoda od mleka, 470 kilograma ribe i proizvoda od ribe i 86.707 komada jaja. Poljoprivredni inspektori su zbog neodgovarajuće deklaracije ili isteklog roka trajanja stavili van prometa 41.512 litara alkoholnog pića i 2.955 litara bezalkoholnog. Iz srpskih prodavnica i marketa povlačeni su i brašno, testenine, zamrznuto povrće, ulje, margarin, čaj...
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), kaže da se ovde radi o ogromnoj količini hrane i pita se koliko je tek „otrova“ našlo put do građana Srbije.
"Ovo je samo deo hrane za koju je ustanovljeno da je nebezbedna. Pitanje je koliko toga nije otkriveno u procesu kontrole, te je završilo u prometu. Da bi se takvi scenariji sprečili, neophodno je odrediti poseban budžet za što veći broj monitoringa, redovnih kontrola i nezavisnih analiza kvaliteta hrane", zaključuje Papović, koji kaže da je preporuka potrošačima da obavezno proveravaju rok trajanja namirnica, kao i da meso ne kupuju na pijacama, „već kod proverenih proizvođača u proverenim prodavnicama“.
Dr Miloš Maksimović, član savetovališta za ishranu Instituta za higijenu i medicinsku ekologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, upozorava da upotreba nebezbedne hrane može uzrokovati brojne bolesti.
"Meso može biti zaraženo trihinelom ili salmonelom, ali brojni problemi mogu nastati i zbog mesa i proizvoda od mesa u kojima se nalazi veća količina hormona, metala i antibiotika. Oni ne izazivaju trenutne poremećaje, ali imaju kumulativni efekat, te mogu dovesti do hormonalinih bolesti i rezistentnosti organizma na antibiotike", upozorava on.
Problematične su bile i pošiljke iz inostranstva. Stoga su, kako kažu u ministarstvu poljoprivrede, fitosanitarni granični inspektori u periodu od januara do septembra doneli 222 rešenja o zabrani uvoza.
"Uništeno je 13 pošiljaka južnog voća i povrća zbog povećanog sadržaja sredstava za zaštitu bilja, dok su tri vraćene pošiljaocu. Jedna pošiljaka južnog voća je vraćena s graničnog prelaza jer je pristigla promrzla", poručili su u ministarstvu.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!