• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PAŽNJA - OPASNA HRANA: Inspektori u Srbiji uništili čak 34,5 tona mesa

Izvor mondo.rs Izvor Kurir

Čak 34,5 tona hrane životinjskog porekla i 44.467 litara pića uništeno je u Srbiji za samo osam meseci zbog neispravnosti, piše današnja štampa.

 Meso neispravno povučeno iz prodaje Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Najveći problem bio je sa mesom, kog je povučeno čak 28,6 tona, a hrana koja je bila namenjena našim trpezama najvećim delom je povučena zbog isteklog roka trajanja proizvoda, kao i zbog mikrobioloških parametara iznad referentnih vrednosti, navodi "Kurir".

Naime, veterinarska inspekcija je u periodu od 1. januara do septembra ove godine, u 4.129 vanrednih kontrola u mesarama, samoposlugama, prodavnicama delikatesa, prodavnicama ribe, na pijacama, zatim u ugostiteljskim objektima i prodavnicama brze hrane utvrdila čak 848 neusaglašenosti.

Možda će vas zanimati

Pored mesa, zaplenjeno je 2.617 kilograma mleka i proizvoda od mleka, 470 kilograma ribe i proizvoda od ribe i 86.707 komada jaja. Poljoprivredni inspektori su zbog neodgovarajuće deklaracije ili isteklog roka trajanja stavili van prometa 41.512 litara alkoholnog pića i 2.955 litara bezalkoholnog. Iz srpskih prodavnica i marketa povlačeni su i brašno, testenine, zamrznuto povrće, ulje, margarin, čaj...

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), kaže da se ovde radi o ogromnoj količini hrane i pita se koliko je tek „otrova“ našlo put do građana Srbije.

"Ovo je samo deo hrane za koju je ustanovljeno da je nebezbedna. Pitanje je koliko toga nije otkriveno u procesu kontrole, te je završilo u prometu. Da bi se takvi scenariji sprečili, neophodno je odrediti poseban budžet za što veći broj monitoringa, redovnih kontrola i nezavisnih analiza kvaliteta hrane", zaključuje Papović, koji kaže da je preporuka potrošačima da obavezno proveravaju rok trajanja namirnica, kao i da meso ne kupuju na pijacama, „već kod proverenih proizvođača u proverenim prodavnicama“.

Dr Miloš Maksimović, član savetovališta za ishranu Instituta za higijenu i medicinsku ekologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, upozorava da upotreba nebezbedne hrane može uzrokovati brojne bolesti.

"Meso može biti zaraženo trihinelom ili salmonelom, ali brojni problemi mogu nastati i zbog mesa i proizvoda od mesa u kojima se nalazi veća količina hormona, metala i antibiotika. Oni ne izazivaju trenutne poremećaje, ali imaju kumulativni efekat, te mogu dovesti do hormonalinih bolesti i rezistentnosti organizma na antibiotike", upozorava on.

Problematične su bile i pošiljke iz inostranstva. Stoga su, kako kažu u ministarstvu poljoprivrede, fitosanitarni granični inspektori u periodu od januara do septembra doneli 222 rešenja o zabrani uvoza.

"Uništeno je 13 pošiljaka južnog voća i povrća zbog povećanog sadržaja sredstava za zaštitu bilja, dok su tri vraćene pošiljaocu. Jedna pošiljaka južnog voća je vraćena s graničnog prelaza jer je pristigla promrzla", poručili su u ministarstvu.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Naum Jožek

Nulan

NeckoPerecko

Cuj unisteno, jede sirotinja pa samo puca. A da neko odgovara za ovo? Ili je opet Djilas kriv?

Perjanik

Prošle nedelje smo se porodično otrovali mesom koje je kupljeno u lokalnoj mesari u Zemunu... Prijavljena inspekciji, zatvorena posle dva dana...

special image