Vršnjačko nasilje nije u porastu u školama Srbije već se može govoriti o njegovoj većoj vidljivosti i prepoznavanju jer škole revnosnije prijavljuju takve i druge rizične situacije, ocenjeno je.

Kako je saopšteno iz Ministarstva prosvete, učesnici sastanka su ocenili da je dobrom organizacijom obrazovno-vaspitnog rada moguća prevencija mnogobrojnih situacija a da je direktor škole "najodgovornija osoba, koja se stara o realizaciji godišnjeg plana rada, i čiji je sastavni deo godišnji program zaštite od nasilja".

Ocenjeno je da je vršnjačko nasilje "kompleksan psihološki i društveni fenomen koji se ne može uspešno i dugoročno rešavati bez intersektorske saradnje i dosledne primene propisa".

"Neophodna je saradnja obrazovnog sistema, sistema socijalne zaštite, zdravstvenog sistema, policije i tužilaštva. Naš zadatak je da utičemo na roditelje da budu odgovorni kao i da im pružimo podršku u primeni adekvatnih vaspitnih stilova. Podršku porodici moraju da pruže i obezbede i drugi sistemi. Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisana je odgovornost roditelja za saradnju sa školom, ali i kaznene odredbe ukoliko ta saradnja izostane", naveo je ministar prosvete.

Šarčević je dodao da je jedan od važnih projekata u toj oblasti uvođenje jednosmenske nastave, navodeći da u 300 objekata u kojima deca trenutno borave do 17 časova, postoji mogućnost različitih sadržaja poput đačke zadruge, sporta, kulture.

"Ukoliko se deci ponudi učešće u raznovrsnim kvalitetnim aktivnostima vi istovremeno kanališete njihovo ponašanje i prevenirate pojavu nasilnog, agresivnog i rizičnog ponašanja", naveo je ministar.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Sindikata obrazovanja Srbije, Sindikata radnika u prosveti Srbije i GSPRS Nezavisnost.