Četiri pripadnice „ nežnijeg pola“ i trojica mladića iskoristili su prohladno nedeljno jutro kako bi izašli iz zone komfora i učinili nešto dobro za svoj organizam.

Marko Mažar, fitnes instruktor - Boot camp Serbia, i organizator kupanja na Savi, detaljnije nam je približio ovu, za većinu ljudi, neobičnu zimsku aktivnost.

„ U poslednjih par godina zimsko kupanje je sve popularnije, mnogi kao referencu za ovaj vid aktivnosti uzimaju 'Vim hofov metod' (nazvan po Holanđaninu koji drži Ginisov rekord plivanja u ledu), dok mi u šali volimo da naš metod zovemo 'metod Bate Stojkovića'. Naime, naš legendarni glumac je bio predan zimski kupač, što se moglo videti i u njegovim filmovima. Samo zimsko kupanje je i na ovim prostorima oduvek prisutno kao i u ostatku sveta, dakle nije reč o nekom pomodarstvu ili egzibicionizmu.“

U jednoj od svojih kultnih uloga Bata Stojković izgovara repliku koja je postala i nezvanični moto njihovih okupljanja a ona glasi „Hladna voda tugu leči!“

Spremni i orni za još jedno kupanje, naši zimski kupači objasnili su nam da je pomenuta rečenica istinita, jer se tokom boravka u hladnoj vodi luči endorfin, hormon sreće, i na taj način se između ostalog leče i depresija i anksioznost.

Pogledajte snimak:

Ističu da su benefiti po zdravlje kupača brojini. Naučno je dokazano da se na ovaj način jača imunitet, poboljšava cirkulacija, smanjuje procenat masti u organizmu, nestaje celulit, kao i još mnogo toga.

Marko koji je veteran zimskog kupanja, sa dvadeset godina iskustva, ističe svoj lični primer kada je u pitanju poboljšanje zdravstvenog stanja.

„Kao dete imao sam problema sa alergijskom astmom, koju sam bezuspešno lečio raznim metodama. Sa svojih 15 godina sam krenuo da redovno da treniram i kupanje u Savi je bilo deo tih treninga. Kupali smo se tokom cele godine, dakle i zimi, i već posle godinu dana astma je nestala. Od najbolešljivijeg deteta postao sam najzdraviji čovek.“

Interesantna nam je bila i činjenica da je među prisutnima veći broj dama u odnosu da „jači pol“. Mirjana, takođe veteran u ovoj disciplini nam pojašnjava da su dame, odlučnije i spremnije za zimsko kupanje od muškaraca.

Mondo/ Goran Sivački sava kupanje

 „Retko se dešava da se devojke i žene predomisle i odustanu, sa muškarcima je ta situacija češća“,  napominje Mirjana.

Pored veterana zimskog kupanja bilo je i onih koji su se po prvi put upustili u ovakvu avanturu.

„Ja i inače volim da se kupam u nešto hladnijoj vodi ali ovo probam prvi put. U početku jeste šok ali se telo brzo navikne i onda postaje prijatno. Definitivno mi prvi put neće biti i poslednji“,- prenela nam je svoje impresije Jelena, novopečna zimska kupačica.

Nekih posebnih pravila za ovakvu aktivnost nema, kao i pri svakom boravku u vodi neophodno je da budete pažljivi i da osluškujete svoje telo.

Što je napolju hladnije voda je toplija, te je veči užitak boraviti u njoj. Razlika između temeprature vazduha od 2 °C i vode od 6 °C u nedelju nije bila velika, a iskusniji plivači napominju da su imali prilike da se „bućnu“ u vodi koja je čak do 15 °C bila toplija od spoljne temperature.

Beogradski zimski kupači iskoristili su našu posetu da pozovu sve zainteresovane da im se pridruže, da izađu iz zone komfora i učine nešto dobro za svoje telo i svoj duh.